Opoja.net

Ajri i ndotur ua rritë të rinjve rrezikun për sëmundje mendore

Sipas një studimi të ri, rritja në qytet jua rritë rreziqet e zhvillimit të sëmundjeve mendore.

Për të parën herën, hulumtuesit e kanë ndërlidhur nivelin e ajrit të ndotur të qytetit me sëmundje mendore te të rinjtë, transmeton Telegrafi.

Pra, rezultatet tregojnë se ata që jetojnë në zona me ajër më të ndotur, janë më të prirë të përjetojnë psikozë.

Hulumtuesit londinezë kanë zbuluar se përvojat psikotike janë shumë më të zakonshme mes adoleshentëve që kanë ekspozim të madh në dyoksid nitrogjeni, oksid nitrogjeni, etj.

Megjithatë, përderisa studimi nuk thotë se ndotësit shkaktojnë që adoleshentët të kenë probleme psikotike, zbulimet e tyre sugjerojnë se ajri i ndotur mund të jetë faktor kontribuues.

Autorët e studimit thonë se duhet të kryhen më shumë hulumtime për të kuptuar nëse ka mekanizma biologjikë që e lidhin ajrin e ndotur me përvojat psikotike tek adoleshentët. /Telegrafi/

Mos i humb

MSh: Vaksinimi, mënyra më e lirë dhe më efikase për mbrojtjen e fëmijëve nga sëmundjet

Opoja.net

Doktorët e syve i tregojnë këshillat që duhet t’i ndiqni për të mos pasur nevojë për syze

Opoja.net

Shkollimi ndërlidhet me një zemër më të shëndetshme

Opoja.net

Me qumësht kundër sëmundjeve të eshtrave

Opoja.net

Perime të cilat pastrojnë organizmin

Opoja.net

Çka është leukemia, si shkaktohet dhe llojet e saj

Opoja.net

A duhet të shqetësohemi për këtë shenjë në syrin tonë? Çfarë është ajo dhe si kurohet

Opoja.net

Kur rrezikohet shikimi i fëmijëve

Opoja.net

Përse bebet e duan lojën e fshehjes?

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net