Opoja.net

Çdo 41 sekonda shitet një Golf

I lindur për të zëvendësuar ”Volkswagen Beetle”, sot makina ”Volkswagen Golf”, që festoi 45-vjetorin e krijimit, është në gjeneratën e saj të shtatë, ndërkohë që në horizont duket edhe Golf 8. Një histori e shpikjeve të mëdha teknologjike.

Më poshtë renditen disa fakte interesante për këtë makinë:

•Më 29 mars 1974 dilte nga fabrika e Volfsburgut (Gjermani) Volkswageni i parë Golf.

•Ishte lindja e një fenomeni botëror, ku deri tani janë shitur 35 milionë të tilla.

•Gjatë 45 vjetëve janë prodhuar çdo ditë 2 000 makina Golf, në Gjermani, Kinë, Brazil dhe Meksikë.

•Kjo makinë eksportohet në 155 vende.

•Çdo 41 sekonda në të gjithë botën shitet një Golf.

•Golfi më i fuqishëm është një GTI W12 me 650 kuajfuqi, shkruan atsh, përcjell albinfo.ch.

•Golfi mbetet makina më e besueshme në histori.

•Në vitin 1993 një Golf 1 arriti të bënte një milion kilometra.

•Zotëruesit më të njohur të një Golfi janë ish-papa Benedikti XVI, që u quajt ndryshe ”Papa Golf”.

•Kjo makinë u shit për 188 938 euro.

•Edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka ngarë Golf.

•Pas pak muajsh fillon gjenerata e tetë e Golfit.

Mos i humb

Instagram po punon për fshehjen e materialeve të papërshtatshme

Opoja.net

Microsoft nuk do të largoj Paint nga Windows 10, tani për tani

Opoja.net

Facebook mund të bashkoj News Feed dhe Stories, në një format të vetëm

Opoja.net

Vjen interneti më i shpejtë në botë 5G

Opoja.net

Pas Instagramit, Facebook dhe Messenger poashtu po hiqen nga Windows 10

Opoja.net

Facebook kërkon nga përdoruesit fjalëkalimin e postës elektronike?

Opoja.net

Mbyllet Google+

Opoja.net

Si do të ndikojë rrjeti 5G në shëndetin tonë?

Opoja.net

Samsung prezanton seritë e reja të optimizuesve të zërit për televizorët QLED

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net