Opoja.net

Çmimi i derivateve të naftës në Kosovë nuk po ka ndryshim

Qytetarët e Kosovës, po ankohen për çmime të larta të derivateve.

Çmimi i derivateve të naftës në territorin e Kosovës nuk ka lëvizur që dhjetë ditë.

Nafta sillet 1.13 euro për litër kurse benzina 1.14 euro.

Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani ka thënë se çmimi i derivateve gjatë gjithë javës nuk ka pas lëvizje, as në import por edhe me pakicë nuk ka pas lëvizje.

“Këto çmime janë përafërsisht në 10 ditësh. Dizell 1.13 euro për litër, Benzina 1.14 euro për litër”, ka thënë shkurt Behrami për Indeksonline.

Qytetarët shpesh herë janë shprehur të zhgënjyer me çmimet e larta të derivateve të naftës në Kosovë, duke thënë se po paguajnë më shumë se sa qytetarët e vendeve tjera të rajonit.

Ndryshe kohë më parë, Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala pati deklaruar se prioritet për vitin 2019 do të jetë tregu i derivateve të naftës.

“Në kalimin e ligjit të ri sipas standardeve dhe direktivave të BE-së. Por gjithashtu në hartimin e kritereve me qëllimin e rritjes së kualitetit të derivateve të naftës në tregun vendor”, pati deklaruar Shala.

Mos i humb

Bytyqi: Tekstet e reja shkollore në fazën përfundimtare

Opoja.net

UP me program për orientim të maturantëve për studime

Opoja.net

Rruga e gjatë e Kosovës drejt NATO-s

Opoja.net

Kredi deri në fyt, kosovarët me rreth 3 miliardë euro borxh në banka

Opoja.net

Kosova dhe Turqia shumë shpejt me marrëveshjen për tregti të lirë

Opoja.net

Haradinaj priti në takim përfaqësuesit e shoqatës “Familja dhe Shpresa”

Opoja.net

Kosovarët në vendet e BE-së në hall, nuk iu njihen patentë-shoferët

Opoja.net

Mbillen fidanë me emrat e dëshmorëve, martirëve dhe të pagjeturve

Opoja.net

Heqja e vizave, kërkesa e vetme unike e Kosovës në Berlin

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net