Opoja.net
Meka Mish

Fakte që e dëshmojnë se xhudo është traditë e shqiptarëve

Fakte që e dëshmojnë se xhudo është traditë e shqiptarëve

Xhudoja ka qenë sporti më frytdhënës në Kosovë, ku edhe solli medaljen e parë olimpike qysh në debutim.

Sukseset e Majlinda Kelmendit dhe të tjerëve kanë bërë që shteti më i ri i Evropës të njihet në mbarë botën.

 

Por ky sport nuk është i ri në Kosovë, shkruan Indeksonline.

Edhe në ish-Jugosllavi, kosovarët ishin të jashtëzakonshëm si xhudist.

Në vitet e 80-ta, Afrim Dermaku ka qenë kampion i Kosovës dhe nënkampion në tërë federatën jugosllave.

Vlenë të përmendet që Trajner ne atë kohë ishte Selatin Xhemshiti, të cilit i takojnë meritat e mëdha per gjitha këto arritje. /IndeksOnline/

Mos i humb

Nga Shaqiri deri te Sanchez: Tetë lojtarët që tregojnë gjithmonë formë të lartë me kombëtaret

Opoja.net

Muriqi udhëton drejt Stambollit, arrin marrëveshje me Galatasarayn

Opoja.net

Majlinda Kelmendi stoliset me medaljen e parë të artë në Lojërat Evropiane pas triumfit ndaj ruses në Minsk 2019

Opoja.net

Porto në bisedime të avancuara me Buffonin

Opoja.net

Zyrtare: Milani me 10 gusht luan në Kosovë përballë Feronikelit

Opoja.net

‘Dardanët’ i blejnë të gjitha biletat për shtatë minuta për përballjen Angli – Kosovës

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net