Opoja.net
Meka Mish

Flamuri i Kosovës në stadiumin ‘Akhmat Arena’ të Çeçenisë ku luan Bernard Berisha i ka tërbuar serbët

Akhmat Arena është stadiumi i ekipit çeçen të Ahmat Groznit, ku luajnë Bernard Berisha, Odise Roshi dhe Bekim Balaj, e që bën gara në kampionatin elitar rus.

Ky klub e ka traditë që t’i vendosë në stadium flamujt e të gjitha vendeve nga vijnë lojtarët e tij.

Mes flamujve të ndryshëm qëndron edhe ai i Kosovës për nder të Bernard Berishës, sikurse edhe i Shqipërisë për nder të dyshes shqiptare Roshi e Balaj.

Ky fakt ka ngjallur reagimin e ambasadorit serb në Rusi.  Ai e sheh të habitshme vendosjen e flamurit të Kosovës në stadiumin rus.

Sipas ambasadorit Terzic, kjo gjë është në kundërshtim me atë që Rusia vepron ndaj pavarësisë së Kosovës.

“Është shumë e habitshme paraqitja e flamurit të Kosovës në Ahmat-Arena. Ne presim që autoritetet lokale të reagojnë në përputhje me pozitën zyrtare të Federatës Ruse.”, thuhet në reagimin e ambasadorit serb, Slavenko Terzic.

E menjëhershme ka qenë përgjigja e klubit rus nëpërmjet zëdhënësit për shtyp, Ramazan Umarov.

Ai e sheh të zmadhuar dhe të pakuptimtë deklaratën e ambasadorit serb.

“Nuk e kuptoj pse e thotë këtë. Ky flamur nuk u paraqit në stadium dje apo sot. Ai ka qëndruar i varur për disa vite aty. Tek ne aktivizohet Bernard Berisha, i cili luan për ekipin e përfaqësueses të Kosovës”.

“Në stadium varen të gjithë flamujt e ekipeve përfaqësuese, që luajnë lojtarët tanë”.

FC Akhmat Grozny

@akhmatgrozny

Раздевалка ФК «Ахмат» перед матчем со «Спартаком» 🔥🔥🔥

See FC Akhmat Grozny’s other Tweets

“Përveç Kosovës, janë flamujt e Shqipërisë, Kroacisë apo Senegalit. Pse bëhet kaq zhurmë për hiçgjë? Nuk e kuptoj politikën”.

“Vetëm mund të them pse ai flamur është i varur dhe nuk e di nëse do të hiqet apo jo.”, u shpreh zëdhënësi i Akhmat Groznit.

Klubi çeçen mori vendim që t’i largojë të gjithë flamujt në ambientet e stadiumit. /Telegrafi/

Gjiganti

Mos i humb

Fansat nisin një fushatë për Vedat Muriqin: Eja në Fanerbahçe

Opoja.net

Chelsea do ta shkarkojë Maurizio Sarrin, legjenda Frank Lampard trajner i ri?

Opoja.net

Rashica flet për sezonin e jashtëzakonshëm që kaloi te Werderi: Vit pozitiv, edicionin tjetër do bëjmë edhe më mirë

Opoja.net

Mbappe ia hap derën Realit: E ardhmja ime mund të jetë diku tjetër

Opoja.net

Mustafi afër kalimit te Milani

Opoja.net

Stadiumi i Real Madridit më i vizituari në botë, i Barcelonës në vendin e gjashtë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net