Opoja.net
Meka Mish

ICMP premton mbështetje për zbardhjen e fatit të pagjeturve

Kosova ka akredituar sot Komitetin Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur, përmes një marrëveshjeje për zbardhjen e fatit të personave të pagjetur.

Kështu u bë e ditur me rastin e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Qeverisë të Kosovës dhe kësaj organizate.

Kryeministri Ramush Haradinaj tha se me këtë marrëveshje të dyja palët marrin obligime për zbardhjen e fatit të të pagjeturve.

“Kosova i ka dhënë akreditim organizatës në Kosovë. Më herët ua dhamë akreditimin. Sot nënshkruam një marrëveshje bashkëpunimi, ku kemi marrë barrën për zbardhjen për fatin e të pagjeturve. Kjo është peshë edhe e procesit të Berlinit dhe më tutje”, tha ai.

Ndërsa, drejtoresha e Përgjithshme e Komitetit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur (ICMP), Ketrin Bomberger, tha se janë të interesuar dhe se do të përkushtohen ta ndihmojnë Kosovën në zbardhjen e fatit të të pagjeturve.

Ndryshe, edhe 21 vjet pas përfundimit të luftës në Kosovë ende nuk dihet për fatin e mbi 1600 personave.

Mos i humb

Haradinaj: Ndërhyrja e NATO-s, e prirë nga Amerika, ktheu shpresën tek populli ynë

Opoja.net

A po e merr SHBA rolin udhëheqës në dialogun Kosovë – Serbi?

Opoja.net

KFOR-i do të kryej ushtrim në fshatin Zhur

Opoja.net

Kosovës po i ikë fuqia punëtore

Opoja.net

Kontrolli i përbashkët kufitar, mbi 1 milion persona kaluan pikën kufitare Vërmicë-Morinë

Opoja.net

Haradinaj thotë se taksa 100 për qind për Serbinë mund të jetë e përjetshme

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net