Opoja.net
Meka Mish

Ja si jetohet në vendin më të ftohtë të planetit-Foto

Konsiderohet vendi më i ftohtë në planet ku temparaturar zbresin në (-50 ° C) dhe bëhët fjalë për Oymyakon në Republikën e Sachës në lindje të Siberisë.

Rekordi i të fohtit në këtë fshat është regjistruar në vitin 1924 kur termometri shënoi( -71.2 ° C).

I ftohtë është aq intesivë sa ndikon dhe në jetën e banorëve.

500 banorët e saj janë të detyruar të kalojnë pjesën më të madhe të kohës mbyllur në shtëpi ose në zyrat e tyre.

Nga ana tjetër gjatë ditëve të dimrit orët e dritës janë vetëm tre.

Dieta është pothuajse tërësisht e bazuar në mish dhe peshk pasi toka është e ngrirë në pjesën më të madhe të kohës dhe është vështirë për të marrë fruta dhe perime sezonale.

Por nuk është gjithmonë kështu gjatë verës Oymyakon temperaturat arrijnë deri në (22 ° C) dhe 21 orë dritë.

Është e vetmja stine kur banorët mund të dalin në rrugë.

Mos i humb

Vjen edhe aeroplani i parë elektrik në botë

Opoja.net

Sa lule duhet të vizitojnë bletët për të prodhuar një kilogram mjaltë?

Opoja.net

Si përcaktohet vlera e një diamanti

Opoja.net

Pesë mundësi për të financuar biznesin tuaj edhe nëse nuk keni para

Opoja.net

Njihuni me djaloshin i cili është në gjendje që “automatikisht” të flasë, lexojë dhe shkruajë mbrapsht

Opoja.net

A e dini pse 1 Maji mbeti si Dita e Punëtorëve?

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net