Opoja.net

Kosova e dominon Bullgarinë, por ishim pa fat dhe nisëm kualifikimet me barazim

Përfaqësuesja e Kosovës ka barazuar me rezultat 1-1 ndaj Bullgarisë në takimin e parë të vlefshëm për eliminatoret e Euro 2020 të Grupit A.  

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të Kosovës, si në posedimin e topit ashtu edhe në raste, por ishin vetëm mysafirët që gjeten rrjetën.

Rasti i parë në ndeshje i takoi Kosovës që rrezikoi me anë të Milot Rashicës (9′), por vushtrriasi edhe pse kaloi portierin kundërshtar, topi iu largua nga një mbrojtës nga vija e portës.

Rashica pati rast të mirë shënimi (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Në pjesën e parë, Dardanët rrezikuan edhe ma anë të Bersant Celinës dhe Mërgim Vojvodës, por goditjet e tyre u ndalën nga portieri bullgar.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 39-të dhe ishte Vasil Bozhikovic, i cili shënoi me kokë për 0-1.

Festa e bullgarëve pas golit të shënuar (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Në pjesën e dytë, ishte përsëri Kosova që dominoi ndeshjen dhe rrezikoi shumë deri në gjetjen e golit.

U desh të presim minutën e 62-të për të parë golin e barazimit 1-1, i cili erdhi pas një veprimi të mirë individual të Arbër Zenelit që shënoi një supergol nga distanca.

Zeneli duke festuar golin e barazimit (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Pas golit të barazimit, Kosova vazhdoi sulmet e pareshtura në kërkim të golit të fitores, duke tentuar me anë të Zenelit nga goditja e dënimit, Rashicës dhe Edon Zhegrovës, por fati nuk ishte me ne dhe ndeshja përfundoi me barazim 1-1.

Me këtë barazim, ekipi jonë përfaqësues e sheh veten në pozitën e tretë me një pikë, ndërsa Bullgaria renditet e dyta me dy pikë.

Në ndeshjen e radhës, Dardanët udhëtojnë te fqinjët e Malit të Zi, ndërsa Bullgari udhëton te Çekia. /Telegrafi/   

Mos i humb

Barcelona fiton ndaj Alavesit, një hap larg titullit

Opoja.net

Zidane e zgjedh portierin e parë të Real Madridit – Navas qëndron, Courtois largohet

Opoja.net

Nis shitja e biletave për ndeshjen Bullgari – Kosovë, këto janë çmimet

Opoja.net

Ekipi i xhudos me në krye Majlinda Kelmendin përfaqësojnë Kosovën në Minsk 2019

Opoja.net

Klubet italiane dhe gjermane kanë shprehur interesim për Vedat Muriqin

Opoja.net

Fitim Tefiku nga Opoja pjesë e sportit më të ri të Kosovës ” Badminton “

Opoja.net

Barcelona, gjashtë ndeshje për ta siguruar tripletën

Opoja.net

Vedat Muriqi nuk ka të ndalur, shënon gol në udhëtim te lideri Basaksehir

Opoja.net

Reali interesohet për një katalunas, Grimaldo objektiv i Los Blancos

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net