Opoja.net

Ministri Ismaili: Me ligjin e ri, pagat e mjekëve janë më të lartat në rajon

Shëndeti
Ministri Ismaili: Me ligjin e ri, pagat e mjekëve janë më të lartat në rajon

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, e konsideron vendim të rëndësishëm miratimin e ligjit për pagat, i cili krijon të ardhura të dinjitetshme për sektorin shëndetësor.

Ismaili tha se me ligjin e ri, pagat e mjekëve në Kosovës janë më të lartat krahasuar me vendet e rajonit, duke krijuar një bazë afatgjate për sektorin shëndetësor kosovar.

“Ngritja e pagave është një e mirë edhe për personelin shëndetësor por edhe për pacientat. Ne kemi pasur ankesa edhe nga pacientët por edhe nga personeli shëndetësor, të dyja palët nuk kanë qenë të kënaqura me mënyrën se si ka qenë i organizuar sistemi shëndetësor. Personeli shëndetësor për shkak të mungesës së pajisjeve por edhe shkak të pagës shumë të ulët që kanë pasur.” tha Ismaili.

Gjithashtu ministri i Shëndetësisë tha se tani me ngritjen e pagave e tërë vëmendja do të fokusohet tek pacientët, po ashtu ngritja e pagave do të ndaloj ikjen e mantelbardhëve jashtë vendit.

Loading...

Mos i humb

Mënyra për të lehtësuar dhimbjet e forta gjatë ciklit menstrual

Opoja.net

Dy të prekur me koronavirus në gjendje të rëndë

Opoja.net

Gjermania regjistron 432 raste të reja dhe 45 vdekje

Opoja.net

Koronavirusi: Një tjetër vdekje në Serbi, 34 raste të reja

Opoja.net

Spitalet pritet t’i kthehen punës si para pandemisë

Opoja.net

Rusia raporton rreth 9 mijë raste të reja me Covid-19

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net