Opoja.net

Në Japoni ndërroi jetë burri më i vjetër në botë

Rajoni
Në Japoni ndërroi jetë burri më i vjetër në botë

Burri më i vjetër në botë, Masazo Nonaka, ka ndërruar jetë në Japoni në moshën 113 vjeçare, transmeton Anadolu Agency (AA).

Nga Libri Guinness i Rekordeve vërtetuan se Nonaka, i lindur në vitin 1905, ishte burri më i vjetër në botë, njoftoi të hënën gazeta “Japan Today”.

Erika Ogawa, zëvendëspresidente për Japoninë në Librin Guinness të Rekordeve, i dorëzoi Nonaka-s certifikatën zyrtare në prill të vitit 2018.

Japonezi i ndjerë vitin e kaluar u bë burri më i vjetër në botë, pas vdekjes së spanjollit Francisco Nunez Olivera.

Ndryshe, baba i pesë fëmijëve, Nonaka u martua në vitin 1931. Ka pasur gjashtë vëllezër dhe një motër.

Ai ka udhëhequr një hotel terminal në vendlindjen e tij, ndërsa kur doli në pension është kënaqur duke shikuar mundjet sumo dhe të hajë ëmbëlsira.

Sipas Librit Guinness të Rekordeve, francezja Jeanne Louise Calment ishte personi më i vjetër në botë deri në vitin 1997, kur ndërroi jetë në moshën 122 vjeçare.

Mos i humb

Sot në Cyrih prezantohet libri “Kurthet terminologjike në funksion të mohimit të gjenocidit në Kosovë”

Opoja.net

Njeriu që fitoi 5 miliardë dollarë në 48 orë

Opoja.net

Vendet e BE-së shpenzuan 7.8 miliardë euro për kafe

Opoja.net

Toka në rrezik! Pesë vjetët e fundit, periudha më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në planet

Opoja.net

Tregu evropian i veturave shënon rënie

Opoja.net

Kosova dhe Maqedonia e Veriut nisin bashkëpunimin në fushën e regjistrimit të bizneseve

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net