Opoja.net
Meka Mish

Pse telefonat zbrazen shpejt?

Edhe pse prodhuesit e telefonisë mobile pohojnë se çdo version i ri përmirëson jetën e baterisë, ne kemi përshtypjen se është e kundërta. Pse është kështu?

Kjo është ndoshta për shkak të “humbjes së kapacitetit ‘, që do të thotë se një pjesë e caktuar e energjisë humbet, shkruan Daily Mail.

Përqindja e fuqisë së humbur rritet çdo herë që lidhni pajisjen tuaj me ngarkuesin. Pra, çdo herë që rimbushni baterinë tuaj, ju, në të vërtetë, shkurtoni jetën e saj.

Edhe pse duket vazhdimisht bateria e ringarkuar e shpejtë dhe të zgjasë më gjatë, ajo do të jetë e pamundur të zgjatë “përgjithmonë”.

Kjo “humbje e kapacitetit” është pasojë e ligjit të dytë të termodinamikës, dhe sa herë që ajo merr disa përditësime, ka një humbje të caktuar pariparueshme të energjisë.

Çdo herë që bateria është e ngarkuar ose e shkarkuar, humbet një sasi e vogël e energjisë, me pak humbje të kapacitetit të baterisë që nuk mund të kompensohet.

Sa më shumë që përdorni baterinë, aq më shumë energji ju humbni dhe bateria do të arrijë pikën kur nuk mund të ngarkohet më. /kp/Telegrafi/

Mos i humb

Samsungu paditet pasi thoshte që telefonat e saj janë rezistent ndaj ujit

Opoja.net

Dropbox Transfer mundëson dërgimin deri 100 GB fajlla

Opoja.net

Dizajnuesi i iPhone largohet nga Apple, njeriu që Steve Jobs e kishte quajtur “partner shpirtëror”

Opoja.net

Google po teston një metodë për ndarjen e kërkimeve tuaj me të tjerët

Opoja.net

YouTube po konsideron bartjen e tërë materialit për fëmijë në YouTube Kids

Opoja.net

Libra: Facebook publikon zyrtarisht kripto-valutën e tyre të parë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net