Opoja.net

Qeveria e Shqipërisë kundër taksës 100% ndaj produkteve serbe (Video)

Shqipëria

Vendimi i qeverisë së Kosovës për rritjen e taksave ndaj mallrave serbe në 100 për qind është vlerësuar si jo e shëndetshme për ekonominë e dy vendeve, nga ana e ministrit të Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj.

Në një intervistë për televizionin Scan, ministri Ahmetaj i sugjeron Kosovës të mos marrë masa të tilla me asnjë vend, pasi vendosja e tarifave shkon si kosto mbi qytetarët.

Ministri Ahmetaj i sugjeron Kosovës të mos marrë masa të tilla me asnjë vend, pasi vendosja e tarifave, sipas tij, shkon si kosto mbi qytetarët. Ndërsa për bizneset në Shqipëri masa e marrë nga Qeveria e Kosovës është e drejtë, por e vonuar në kohë, njëherësh edhe si mundësi dhe si një derë e hapur në rrugën drejt tregut të Kosovës.

Ndërsa deputet e vlerësojnë si çështje të brendshme, ose si një përgjigje përkundrejt sjelljeve të shtetit serb ndaj Kosovës, duke e mos votuar për anëtarësim në Interpol.

Serbia eksporton mallra në Kosovë në vlerë prej rreth 440 milionë euro, ndërsa importon mallra në vlerë prej rreth 21 milionë në vit. /Scan /Telegrafi/

Mos i humb

New York Times: Tirana, parajsa e radhës e arritshme evropiane

Opoja.net

Shqipëri, haxhinjtë kthehen nga tokat e shenjta

Opoja.net

Policia e Kosovës e pranishme në Shqipëri për sezonin e verës

Opoja.net

Berisha i kundërpërgjigjet akuzave të Vuçiqit për Haradinajn

Opoja.net

Shqipëri, alarmante lindjet barazohen me vdekjet

Opoja.net

10-vjet në NATO, Shqipëria mirëpret aleatët në Tiranë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net