Opoja.net
Meka Mish

Risi e pritur në Note 9 – përmirësimi i njohjes së fytyrës

Samsung pritet të zbulojë telefonin e saj Galaxy Note 9, një fablet me stilolaps S Pen më vonë këtë vit me shumë rrjedhje dhe thashetheme që shfaqen me afrimin e ngjarjes.

Një rrjedhje e re është shfaqur në internet që tregon se skaneri i irisit në Note 9 mund të jetë më i madh se modeli i mëparshëm, duke sugjeruar një njohje dhe sistem të sigurisë të zgjeruar.

Duke rritur madhësinë e skanerit të irisit, Samsung mund të përmirësojë saktësinë dhe shpejtësinë e sistemit.

Rezultati duhet të jetë që Galaxy Note 9 është në gjendje të zhbllokohet më shpejt se Note aktual 8 dhe gjithashtu, potencialisht, të ofrojë një sistem më të saktë dhe më të sigurt.

Apple prezantoi sistemin e saj të zhbllokimit të Face ID në iPhone X, i cili përdor kamerën e selfie TrueDepth të telefonit dhe sensorë për të zbuluar fytyrën e pronarit për një hapje të sigurt.

Çka është unike në lidhje me Face ID është aftësia e saj për t’u përshtatur dhe ende e njeh përdoruesin pavarësisht nga ndryshimet në fytyrë, si veshja e syzeve ose kapelave.

Skaneri iris i Samsung ndjek gjurmët e brendshme unike të pronarit, që do të thotë se mund të mos funksionojë nëse përdoruesi mban syze.

Ndoshta ky përditësim i ri i skanerit të irisit do të trajtojë çështjen e syzeve në mënyrë që Galaxy Note 9 të jetë në gjendje të përshtatet me variacionet e fytyrës së përdoruesve si Face ID i Apple në iPhone X.

Samsung pritet të lansojë Note 9 dhe Galaxy S10 më herët se zakonisht për të bërë rrugën për një kategori krejtësisht të re të telefonave, atë të Galaxy X të palosshme.

Samsung Galaxy X pritet të shfaqë tre ekrane OLED, dy prej të cilave dalin në një ekran të madh si tabletë. E treta mbetet në pjesën e jashtme, kështu që telefoni mund të përdoret kur të mbyllet, si një telefon i zakonshëm normal, por kur të shpaloset duhet të jetë më shumë si një tabletë.

Gjiganti

Mos i humb

Facebook do të lansoj kripto-valutën e tyre, GlobalCoin, vitin e ardhshëm

Opoja.net

Facebook i ka mbyllur gjatë këtij viti, më se dy miliardë llogari të rrejshme (Foto)

Opoja.net

Në 14 vitet e fundit, Google ka ruajtur disa fjalëkalime të bizneseve, në tekst të thjeshtë

Opoja.net

Facebook lanson aplikacionin për takime dashurie, Facebook Dating

Opoja.net

Filtri i ndërrimit të gjinisë, rrit për shtatë milionë numrin e përdoruesve në Snapchat

Opoja.net

BE-ja me ligje të reja për ndëshkimin e sulmeve kibernetike

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net