Opoja.net

Stresi e bën shumë më të vështirë humbjen e peshës

Shkencëtarët në Universitetin e Floridës, kanë gjetur se stresi kronik e stimulon prodhimin e një proteine, që e pamundëson trupin, të shkrijë dhjamin.

Shumica nga ne, mundohemi në baza ditore, të heqim stresin. Mundohemi të bëjmë balancën mes punës dhe familjes dhe qëndrojmë zgjuar gjatë natës, duke menduar për lidhjet dhe miqtë, transmeton Telegrafi.

Por, krahas netëve pa gjumë dhe stresit kronik, është gjetur pamundësia e njeriut, të heqë peshë.

Proteina e quajtur betatrophin, është menduar më parë të jetë një terapi ndihmëse, për të prekurit nga diabeti.

Universiteti i Harvardit, ka sugjeruar se ky proteinë, mund të lëshoi një numër të qelizave me insulinë, për t’i ndihmuar njerëzve të sëmurë.

Mirëpo, më vonë është kuptuar, se ky proteinë nuk e ka këtë efekt, por vetëm bën ndalimin e djegies së dhjamit.

Është gjetur se kjo proteinë, e ngadalëson procesin e djegies së dhjamit, duke bërë që trupi të shtojë eshë dhe të mos dobësohet. /Telegrafi/ 

Mos i humb

Doktorët e syve i tregojnë këshillat që duhet t’i ndiqni për të mos pasur nevojë për syze

Opoja.net

Shkollimi ndërlidhet me një zemër më të shëndetshme

Opoja.net

Me qumësht kundër sëmundjeve të eshtrave

Opoja.net

Perime të cilat pastrojnë organizmin

Opoja.net

Çka është leukemia, si shkaktohet dhe llojet e saj

Opoja.net

A duhet të shqetësohemi për këtë shenjë në syrin tonë? Çfarë është ajo dhe si kurohet

Opoja.net

Kur rrezikohet shikimi i fëmijëve

Opoja.net

Përse bebet e duan lojën e fshehjes?

Opoja.net

Çfarë është bronkiti kronik?

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net