Opoja.net
Meka Mish

Thënie brilante mbi librat dhe leximin

“Asnjë njeri nuk është një ishull, çdo libër është një botë”. (Gabriele Zevin)

“Ndonjeherë besoj se parajsa është të lexuarit vazhdimisht, pa fund”. (Virginia Ulf)

Kush nuk lexon, në moshën 70-vjeçare do të ketë jetuar vetëm një jetë:të vetën. Kush lexon, do të ketë jetuar 5 mijë vjet:ai qe kur kaini vrau Abelin, kur Renco u martua me Luçian, kur Leopardi admironte të pafundmen…pasi letërsia është pavdekësi me fytyrë nga e shkuara” (Umberto Eko)

“Një libër i mirëzgjedhur të shpëton nga çdo gjë, madje edhe nga vetëvetja” (Daniel Penak)

“Leximi i librave të mire, është një lloj bisede me shpirtrat më të mirë të shekujve të shkuar” (Kartezi)

“Kur mendoj për të gjithë librat që më mbeten ende për të lexuar, kam bindjen se jam ende i lumtur” (Zhyl Renar)

“Vetëm në libra mund të ndryshohet jeta. Vetëm aty mund të fshish gjithçka me një të rënë të lapsit. Të zhdukësh peshën e gjërave. Të fshish ligësitë meskine, dhe në fund të një fraze të gjendesh papritur në fund të botës” (Gregor Delakur)

“Nuk kam patur asnjëherë ndonjë dhimbje, që një orë leximi të mos ma ketë shëruar” (Sharl Monteskje)

“Librat kanë të njëjtën armiq si njeriu:zjarrin, lagështinë, kohën dhe vetë përmbajtjen e tyre” (Pol Valeri)

“Nuk ka libra moralë apo imoralë. Ka librat të shkruar mirë ose keq” (Oskar Uajlld)

“Librat më të mire, janë pikërisht ata që thonë atë që tashmë e dimë” (Xhorxh Oruell)

“E kam imagjinuar gjithmonë parajsën si një lloj biblioteke” (Jorge Luis Borges)

“Të gjithë e dimë se ndoshta rrethanat në të cilat lexohet një libër, janë po aq të rëndësishme sa vetë libri” (Nik Hornbi)

Mos i humb

Monumentet kulturore në Kosovë pa mbrojtje nga zjarri

Opoja.net

Meda provon për pak minuta pilotimin e aeroplanin

Opoja.net

Vjehrra e Gresës emocionohet kur e sheh nusen dhe djalin duke vallëzuar, këto janë pamjet

Opoja.net

Djali dhe reja e Remzies bëjnë foto para dasmës, Gëzimja vishet në vello

Opoja.net

42 vite punë, pensionohet mësuesi Muhamed Kryeziu

Opoja.net

40 studentë nga Kosova fillojnë studimet Master në universitetet e BE-së

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net