Opoja.net

Tragjedia në Athinë, mes viktimave raportohet të ketë edhe shqiptarë

Të paktën 60 persona është numri i personave që janë gjetur të pajetë nga zjarri që ka përshirë periferinë e Athinës, e fatkeqësisht dyshohet se 4 prej tyre janë shqiptarë.

Fatkeqësisht numri i viktimave pritet që të shtohet, pasi pushteti i flakëve është ende i madh dhe ka shumë zona në të cilën zjarrfikësit ende nuk kanë mundur të hyjnë.

Vetëm pranë një restoranti në Mati të Atikës janë gjetur 26 trupa të pajetë, e 10 të tjerë u gjetën bashkë në një zonë tjetër.

Shumica e të plagosurve, 162 deri më tani, që janë shtruar në spital rezultojnë të kenë djegie në trup dhe probleme me frymëmarrjen.

Në spital kanë mbërritur edhe disa shtetas shqiptarë për të marrë ndihmën e nevojshme.

“Na u mbush shtëpi me tym, nuk po merrnim dot frymë”, ka deklaruar një çift shqiptar për Top Channel pasi kanë lënë ambientet e spitalit ku kishin marrë edhe ndihmën mjekësore.

Ndërkohë raportohet se mbi 1000 persona rezultojnë të zhdukur. Mbi 1000 banesa dhe mbi 300 automjete janë shkrumbuar nga zjarri në Athinë.

Mos i humb

10-vjet në NATO, Shqipëria mirëpret aleatët në Tiranë

Opoja.net

Shqipëria po pakësohet dhe po plaket

Opoja.net

Rama zbardh mëngjesin me një urim për Kosovën

Opoja.net

Gripi shkakton viktima

Opoja.net

Shqiptarët udhëtojnë pa viza në një tjetër vend të botës

Opoja.net

Kryeministri Rama merr post të ri

Opoja.net

Kompanisë “Gjirafa” i bllokohet qasja në Shqipëri, reagon drejtori Mërgim Cahani

Opoja.net

Benzina më shtrenjtë në Shqipëri se sa në Zvicër

Opoja.net

Shënohet viktima e parë nga i ftohti në Shqipëri

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net