Opoja.net
Meka Mish e re

Tregtarët kinezë pranojnë vetëm pagesa elektronike

Tregtarët kinezë pranojnë vetëm pagesa elektronike

Pagesat online në Kinë kanë dëmtuar menjëherë monedhën vendase, si pasojë e tregtarëve që refuzojnë pagesat me anë të parave dhe monedhave. Banka Kombëtare e Kinës ndërkohë po përpiqet të ndalojë dominuesit e tregut në këtë fushë, Ant Financial dhe Tencent.

Sipas iResearch, vlera e pagesave përmes telefonit në Kinë ka arritur 17 trilionë dollarë në vitin 2017. Alibaba, Alipay i Ant Financial dhe WeChat Pay i Tencent e dominojnë këtë sektor, përcjell Telegrafi.

Në vitin 2018 një fushatë kombëtare nga Banka e Kinës identifikoi 602 raste të refuzimit të parave të jashtëligjshme, 558 prej të cilave janë zgjidhur me ndihmën e policisë.

Në korrik, Banka e Kinës u ndje e detyruar të lëshojë një njoftim zyrtar që sqaron se paratë vendase janë një tender ligjor në Kinë dhe se refuzimi i tyre është i paligjshëm.

“Vitet e fundit, ka pasur probleme me qarkullimin e monedhës vendase, dhe reagimi i njerëzve ka qenë intensiv. Konsumatorëve në zonat turistike, restorantet dhe dyqanet e veshjeve u janë refuzuar pagesat me anë të parave, duke dëmtuar kështu statusin ligjor të yuanit dhe të drejtën e konsumatorit për të zgjedhur mënyrën e pagesës”, ka thënë banka. /Telegrafi/

KG 1

Mos i humb

FaceApp tashmë ka qasje në fotografitë dhe emrat e 150 milionë njerëzve

Opoja.net

Lansohet Flappy Royale, video-lojë atraktive ku luajnë deri 100 lojtarë në të njëjtën kohë

Opoja.net

Instagrami largon ‘pëlqimet’ për përdoruesit e të gjithë botës

Opoja.net

Instagram po e zgjeron testimin e largimit të pëlqimit të fotografive

Opoja.net

Kujdes nga “FaceApp” që ju plak! SHBA thotë se pas qëndrojnë rusët

Opoja.net

Bie sistemi i Facebookut, Instagramit dhe WhatsAppit

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net