Opoja.net
Meka Mish

Treni me qindra vagonë ecën 92 km pa shofer

Një tren në Australi realizoi udhëtimin që askush në botë nuk e ka bërë deri më tani.

Me siguri keni dëgjuar për veturat pa shoferë, por asnjëherë për një tren që ecën pa u ndal me dhjetëra kilometra, raporton CNN, transmeton Indeksonline.

Shoferi i këtij treni u largua nga kabina e tij për të shikuar diçka në kamionçinë, por mjeti transportues papritur filloi të lëviz.

Ky tren me 4 lokomotiva e 268 vagonë, ka qarkulluar pa pengesë 92 kilometra, derisa fatmirësisht nuk kishte asnjë njeri brenda tij.

Siç njoftoi zyra e Sigurisë së Transportit të Australisë (ATSB), treni ishte i ngarkuar ne xehe të hekurit dhe udhëtoi në tërë Australinë Perëndimore.

Raportohet se dëmi që ka pësuar treni nga një goditje që e ndaloi atë është i lartë, por që fati deshi që mos të ketë të lënduar. Kompania BHP Billinton ka konfirmuar se pas këtij rasti, ka pezulluar të gjitha operacionet hekurudhore të hekurit. /Indeksonline/

Gjiganti

Mos i humb

Pesë mundësi për të financuar biznesin tuaj edhe nëse nuk keni para

Opoja.net

Njihuni me djaloshin i cili është në gjendje që “automatikisht” të flasë, lexojë dhe shkruajë mbrapsht

Opoja.net

A e dini pse 1 Maji mbeti si Dita e Punëtorëve?

Opoja.net

Hyri në librin e rekordeve Guinness duke e shtyrë automjetin për 100 kilometra

Opoja.net

Çudia e fundit në Restelicë, delja hypi mbi kulmin e një shtëpie (Foto)

Opoja.net

Mos e drejtoni veturën kur keni pak karburant, kjo është arsyeja

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net