Opoja.net

Vdekja e gazetarit, drejtoresha e CIA-s shkon në Turqi

Rajoni

Një zyrtar amerikan i paidentifikuar duke këmbëngulur në anonimitet tha për AP se drejtoresha e CIA-s Gina Haspel ndodhet në Turqi për të hetuar rastin e gazetarit të vrarë saudit Jamal Khashoggi.

Agjencia amerikane thotë se vizita e Haspel erdhi një ditë pasi presidenti i SHBA-së Donald Trump tha se nuk ishte i kënaqur me shpjegimin e Arabisë Saudite për vdekjen e Khashoggi tre javë më parë në konsullatën e asaj mbretërie në Stamboll.

Zyrtarët sauditë thanë se gazetari 59-vjeçar i “Washington Post” u vra brenda në konsullatë pas një përleshje.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha se ai dëshiron që një grup prej 18 të dyshuarish të arrestuar në Arabinë Saudite të gjykohen në gjykatat turke.

Televizioni britanik Sky New njoftoi më parë, duke cituar burime të paidentifikuara, se trupi i Khashoggi u gjet në kopshtin e rezidencës së Konsullit saudit në Stamboll dhe se ishte “i copëtuar” dhe se fytyra e tij ishte e shpërfytyruar”.

Loading...

Mos i humb

Punëtorët nga Ballkani po japin kontribut për tregun gjerman të punës

Opoja.net

Gjermania në kërkim të 472 mijë punëtorëve, këto janë profilet më të kërkuara

Opoja.net

Refugjatët po futen më shpejt në tregun gjerman të punës

Opoja.net

Mërgimtarit kosovar i vidhen gati 10 mijë euro

Opoja.net

Mërgimtari gjobitet 1150 euro në Serbi

Opoja.net

Macron përfundon vizitën dyditëshe në Serbi

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net