Opoja.net
Meka Mish

Vuani nga shiatiku: Shtoni katër thelpinj hudhre në qumësht dhe do të shihni se si dhembjet zhduken!

Tingëllon e pazakonshme, mirëpo njerëzit betohen që ka ndikim.

Format e buta të shiatikut zakonisht kalojnë vetvetiu, mirëpo për rastet e rënda shpesh ndihmojnë recetat shtëpiake, transmeton Telegrafi.

E SPONSORUAR

Top 5 arsyet pse duhet të bleni shtëpi në lagjen Qershia në Veternik

Një ndër recetat më të popullarizuara për lehtësimin e vuajtjeve është qumështi me hudhër.

Përbërësit:

– 4 thelpinj të thërrmuar,
– një filxhan qumësht,
– mjaltë sipas shijes.

Përgatitja:

⦁ Hudhrën dhe qumështin qiteni në një tenxhere dhe lëreni të vlojë në zjarr mesatar, duke e përzier vazhdimisht.

⦁ Kur të vlojë, hiqeni nga zjarri, lëreni të ftohet dhe sipas dëshirës ëmbëlsojeni.

⦁ Meqenëse hudhra tëhollon gjakun, nuk duhet që këtë përzierje ta pini më shumë se një herë në ditë, mirëpo edhe kjo është plotësisht e mjaftueshme që t’i lehtësojë dhembjet.

Dhimbja nga shiatiku është ndjerë përgjatë nervit shiatik dhe mund të ndihet thellë në pjesën e prapme, me dhimbje që shkon drejt shpinës dhe poshtë për në këmbë, nganjëherë edhe në shputën e këmbës.

Dhimbja mund të jetë e shoqëruar me ndjesi shpimi gjilpërash – “gjemba” apo mpirje dhe nganjëherë nga dobësia muskulore e këmbës. /Telegrafi/

Gjiganti

Mos i humb

Sa duhet të jetë shtypja e gjakut në bazë të moshës që keni

Opoja.net

Shkathtësia për të kontrolluar emocionet

Opoja.net

Gjashtë zakone të gabuara në ushqim, të cilat agjëruesit i bëjnë gjatë Ramazanit

Opoja.net

Nëse pini duhan më shumë se 5 vjet, kjo recetë jua pastron mushkëritë

Opoja.net

Dritat LED të veturave dhe ato në shtëpi mund t’u shkaktojnë probleme të pakthyeshme syve

Opoja.net

Hamburgerët me djathë janë të mirë për shëndetin tuaj

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net