29 vjet nga shpallja e Kushtetutës së Kaçanikut

Kosova
29 vjet nga shpallja e Kushtetutës së Kaçanikut

Sot bëhen 29 vjet nga shpallja e Kushtetutës së Republikës së Kosovës, e cila fuqizonte ligjërisht Deklaratën e Pavarësisë së 2 Korrikut.

Shpallja e Kushtetutës së Kosovës është bërë në Kaçanik më 7 shtator 1990, në një organizim të mirë dhe të fshehtë, pasi vendi ishte i mbushur nga forcat policore dhe ushtarake të pushtuesit, të cilit kishin nisur një spastrim të hapur të institucioneve të Kosovës, duke i larguar punëtorët shqiptar dhe futjen e masave të dhunshme.

Po ashtu, deputetët që kishin shpallur Deklaratën e 2 Korrikut ishin shpall persona në kërkim.

Ndryshe 7 Shtatori cilësohet si identitet i historisë së re të Kosovës dhe njëra nga datat më të çmuara të Kosovës.

[the_ad_group id="421"]

Donika tregon statusin e saj brenda Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës

Opoja.net

Pasi iu hakua Facebooku, Zafir Berisha ka diҫka për të thënë

Opoja.net

Tre ditë pas aksionit policor në Karaçevë, ja ҫka ka mbetur atje

Opoja.net

Kryetari Veseli takohet me drejtuesit e Odës Ekonomike, ja çka biseduan

Opoja.net

Infektologu Sadiku parashikon rritje të rasteve me koronavirus në Kosovë

Opoja.net

Ministrja serbe zbulon 4 rrugët që do t’i financojë Amerika e që lidhin Serbinë dhe Kosovën

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net