Opoja.net

46 raste aktive në Pejë, drejtori i Shëndetësisë atje thotë se IKSHPK po i vonon rezultatet

Kosova
46 raste aktive në Pejë, drejtori i Shëndetësisë atje thotë se IKSHPK po i vonon rezultatet

Momentalisht në Pejë janë 146 raste aktive me koronavirus në Pejë.

Peja ishte komuna e dytë mbrëmë që shënoi numrin më të madh të të prekurve me Covid-19 pas Prishtinës. Petrit Loci, drejtor i Shëndetësisë në Pejë ka folur rreth situatës atje.

Ai tha se aktualisht në këtë komunë janë 146 raste aktive, por se dhjetëra qytetarë janë testuar prej ditësh dhe ende nuk kanë marrë rezultatin.

“Duhet theksuar se kohëve të fundit kemi vonesa të shumta në nxjerrjen e rezultateve në kohë pasi ka vonesë 4,5 deri në 6 ditë në nxjerrjen e këtyre rezultateve”, tha Loci për RTK’në.

K”emi një numër të konsiderueshëm të testimeve të cilat janë marrë në katër ditët e fundit për rezultatet e të cilëve po presin qytetarët. Janë dhjetëra pesona që janë testuar, me simptoma që po presin me ankth për disa ditë për rezultatin”, shtoi ai.

Në këtë komunë 8 persona kan humbur jetën, dy vetëm në 24 orët e fundit.

“Në 24 orët e fundit kemi dy pacientë të cilët kanë humbur jetën dhe kjo ka rritur numrin e të vdekurve në 8 persona”, tha Loci.

Sipas tij, ditëve të fundit vërehet që qytetarët kanë filluar të respektojnë më shumë masat anti Covid-19.

Loading...

Mos i humb

Qytetarët të shqetësuar, publikohen pamjet të reja të xhandarmërisë serbe duke patrulluar në Kosovë

Opoja.net

Do të sanksionohen personat që thonë se nuk ka virusi, vjen reagimi nga Labi

Opoja.net

Situata me koronavirus në vendin tonë: 3.961 raste aktive dhe 303 të vdekur, mbi 400 pacientë të hospitalizuar

Opoja.net

Ministri i Shëndetësisë nesër do të vizitoi Bujanocin dhe Preshevën

Opoja.net

Votohet në shqyrtim të parë projektligjin për parandalimin dhe luftimin e COVID-19

Opoja.net

Komuniteti ndërkombëtar, i brengosur lidhur me projektligjin për UÇK-në

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net