Opoja.net

63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Rajoni
63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur në 63.

Agjencia e lajmeve Kyodo njoftoi se kanë dalë nga shtrati 92 përrenj dhe lumenj në 10 rajone të ndryshme, përfshirë edhe rajonin Kyushu.

Përmbytjet nga uji kanë shkaktuar shembjen e disa urave, pemëve, rrugëve dhe përmbytjen e mijëra shtëpive.

Bëhet e ditur se është rritur në 63 numri i personave që kanë humbur jetën për shkak të përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të tokës në zonën Kumamoto në veri të Kyushu.

Agjencia për menaxhimin e zjarreve dhe fatkeqësive (FDMA) tha se është bërë thirrje për evakuimin e 1.3 milionë njerëzve që jetojnë në Kyushu.

Ndërkohë Agjencia Metereologjike e Japonisë (JMA) paralajmëroi se shirat në rajon do të vazhdojnë dhe se duhet të ndërmerren masat e nevojshme.

Loading...

Mos i humb

Shkup: Negociatat për formimin e qeverisë, larg syve të opinionit

Opoja.net

Pas infektimit me koronavirus, Erion Veliaj niset drejt Turqisë për shërbim

Opoja.net

Koronavirusi mund të shtyjë regjistrimin e popullsisë

Opoja.net

Ky është parashikimi i Bill Gates për fundin e pandemisë

Opoja.net

Komuniteti ndërkombëtar, i brengosur lidhur me projektligjin për UÇK-në

Opoja.net

273 mijë raste të reja në botë me koronavirus brenda 24 orëve

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net