Opoja.net

A keni nevojë për kalcium? Hani këto ushqime

Shëndeti
A keni nevojë për kalcium? Hani këto ushqime

Kalciumi padyshim është një nga mineralet më të nevojshme dhe të rëndësishme për zhvillimin normal të muskujve, eshtrave dhe qelizave nervore.

Mungesa e kalciumit në organizëm është shkaktari kryesor i osteoporozës, sëmundjes më të shpeshtë të eshtrave. Osteoporoza është një sëmundje, gjatë së cilës kockat dobësohen, duke pamundësuar lëvizjen normale dhe duke shkaktuar fraktura dhe thyerje.

Qumështi i lopës është një nga burimet kryesore të kalciumit. Sipas ekspertëve, në një gotë me qumësht gjenden 300 mg kalcium. Përpos qumështit ekzistojnë edhe disa burime të tjera të kalciumit, të cilat janë:

Lakra jeshile, Kosi, Djathi, Farat, Fiqi , Lëngu i portokallit.

Këto produkte janë shumë të shëndetshme dhe përpos kalciumit, përmbajnë edhe minerale dhe vitamina të tjera shumë të rëndësishme për organizmin siç janë: vitamina D, C si dhe kaliumi dhe fosfori. /Gazeta Express

Loading...

Mos i humb

Studimi: 71% e pacientëve me koronavirus që kërkojnë kujdes intesiv janë meshkuj

Opoja.net

A është mirë të porosisni ushqime në kohë pandemie?

Opoja.net

Këto janë dy ilaçet që po e luftojnë koronavirusin (pamje)

Opoja.net

Koronavirusi, të gjithë të rinjtë duhet të lexojnë këtë mesazh

Opoja.net

Nëse është aq i ngjashëm me SARS i cili u zhduk pa vaksinë, pse COVID-19 është jashtë kontrollit?

Opoja.net

Shkencëtarët: Pse burrat duhet të ruhen më shumë se gratë nga koronavirusi

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net