Opoja.net

A ndihmon soda e bukës me problemet e diabetit

Shëndeti
A ndihmon soda e bukës me problemet e diabetit

Soda e bukës është një nga produktet shtëpiake më të përdorura. Ajo mund të përdoret për pastrimin e frutave, zbardhjen e dhëmbëve, pastrimin e fytyrës por edhe për trajtimin e disa problemeve të tjera.

Sipas një studimi të fundit, ky produkt mund të përdoret edhe tek personat e prekur nga diabeti. Tanimë dihet që diabeti është një sëmundje, që lidhet me pamundësinë e organizmit të prodhojë sa duhet insulinë.

Disa persona me diabet vuajnë edhe nga një simptomë e quajtur- ketoacidosisa diabetike, e cila është një infeksion i rendë. Ekspertët sugjerojnë që me anë të sodës së bukës, ju e parandaloni përhapjen e këtij infeksioni mykor. Sipas tyre mjafton që ta aplikoni sodën e bukës në zonat e prekura, dhe do ta shikoni ndryshimin.

Disa përdorime të tjera të sodës janë:

Kundër inflamacionit

Kundër urthit

Trajton infeksionet urinare

Më shumë energji dhe gjallëri

Kundër aciditetit në lukth

Loading...

Mos i humb

Zbulim i ri: Versioni i ri i Covid-19 përhapet shpejt, por nuk është i rëndë

Kushtrim Guraj

Krejt çfarë dihet për virusin e gripit të derrave në Kinë, që i ka shqetësuar njerëzit – por edhe shkencëtarët

Kushtrim Guraj

“Më 21 qershor ndodh fundi i botës”-ky është parashikimi i frikshëm i shkencëtarit italian

Kushtrim Guraj

Lajm i mirë: Zbulohet substanca që e ul vdekshmërinë e pacientëve me koronavirus

Kushtrim Guraj

Studimi i ri: Nga simptomat e para e deri në vdekje në vetëm 11 ditë

Kushtrim Guraj

Foshnjës 13-ditëshe ia merr jetën koronavirusi

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net