Opoja.net

Aeroplani më i frikshëm në botë, që u aktivizua në Kosovë – mbush 30 vjet

Kosova
Aeroplani më i frikshëm në botë, që u aktivizua në Kosovë – mbush 30 vjet

Aeroplani legjendar B-2 Stealth Bomber e ka kryer fluturimin e parë në verën e vitit 1989.

Një nga arsyet që këtij aeroplani ia kanë frikën të gjithë, është sepse mbetet i vetmi deri më sot që edhe mund t’i fshihet radarëve, edhe mund të hedhë bomba bërthamore.

Ky aeroplan mund të mbajë 16 bomba bërthamore njëmijë kilogramëshe, të modelit B83.

Hera e parë që është angazhuar në luftime ka qenë në Kosovë, në vitin 1999, por është përdorur edhe në Irak e Afganistan, si dhe ka shërbyer si prani e SHBA-së në Paqësor, për t’i dhënë mesazhe Kinës dhe Koresë së Veriut. /tch/

100 mijë të papunë deri në fund të vitit, paralajmërohet grevë

Kushtrim Guraj

Shpejtim Bulliqi i LVV-së fiton pa balotazh

Opoja.net

Zemaj nuk e përjashton mbylljen totale të vendit – vendimi të hënën

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net