Ajri i ndotur ua rritë të rinjve rrezikun për sëmundje mendore

Shëndeti
Ajri i ndotur ua rritë të rinjve rrezikun për sëmundje mendore

Sipas një studimi të ri, rritja në qytet jua rritë rreziqet e zhvillimit të sëmundjeve mendore.

Për të parën herën, hulumtuesit e kanë ndërlidhur nivelin e ajrit të ndotur të qytetit me sëmundje mendore te të rinjtë, transmeton Telegrafi.

Pra, rezultatet tregojnë se ata që jetojnë në zona me ajër më të ndotur, janë më të prirë të përjetojnë psikozë.

Hulumtuesit londinezë kanë zbuluar se përvojat psikotike janë shumë më të zakonshme mes adoleshentëve që kanë ekspozim të madh në dyoksid nitrogjeni, oksid nitrogjeni, etj.

Megjithatë, përderisa studimi nuk thotë se ndotësit shkaktojnë që adoleshentët të kenë probleme psikotike, zbulimet e tyre sugjerojnë se ajri i ndotur mund të jetë faktor kontribuues.

Autorët e studimit thonë se duhet të kryhen më shumë hulumtime për të kuptuar nëse ka mekanizma biologjikë që e lidhin ajrin e ndotur me përvojat psikotike tek adoleshentët. /Telegrafi/

Rigjeneroni flokët në mënyrë natyrale përmes këtyre mënyrave

Kushtrim Guraj

Parashikoi koronavirusin, flet aktori i këtij filmi

Kushtrim Guraj

Mos pini më OKI, a e dini çfarë i bën trupit?

Opoja.net

Mungojnë karrocat për bartjen e pacientëve, në QKUK e improvizojnë një nga druri

Opoja.net

Paralajmëron Nasa: Asteroidi gjigant do të kalojë nesër afër Tokës

Kushtrim Guraj

Rrëfehet 27-vjeçari i prekur me koronavirus: U infektova në mars dhe akoma nuk jam mirë

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net