Opoja.net

Alarmojnë ekspertët: Të mbijetuarit e koronavirusit mund ta humbin dëgjimin, nuhatjen dhe shijen

Rajoni
Alarmojnë ekspertët: Të mbijetuarit e koronavirusit mund ta humbin dëgjimin, nuhatjen dhe shijen

Të mbijetuarit e koronavirusit mund ta humbin dëgjimin, nuhatjen dhe shijen, kështu kanë paralajmëruar mjekët.

Ekspertët nga Universiteti i Mançesterit thanë se disa njerëz kanë raportuar se kanë patur dëgjim të dobët pasi ishin prekur nga virusi.

Të tjerë janë shprehur se kanë patur si tringëllima në vesh. Kjo vjen pasi humbja e shijes dhe nuhatjes u shtuan në listën zyrtare të simptomave të koronavirusit.

Ndërkohë studimi i Universitetit të Mançesterit anketoi 121 të rritur të pranuar në Spitalin Wythenshawe.

Më pas këta persona u morën në pyetje në lidhje me simptomat e tyre të vazhdueshme gjatë një periudhe tetë javore pasi u larguan nga spitali.

Tetë njerëz raportuan për një përkeqësim të dëgjimit të tyre dhe tetë të tjerë thanë se kishin zhurma në veshë.

Kevin Munro, profesor i Audiologjisë në Universitetin e Mançesterit tha: “Tashmë ne e dimë se viruset si fruthi, shytat dhe meningjiti mund të shkaktojnë humbje të dëgjimit dhe koronavirusi mund të dëmtojë nervat që bartin informacione nga truri.

Është e mundur, në teori, që Covid-19 mund të shkaktojë probleme me pjesë të sistemit të dëgjimit, përfshirë veshin e mesëm”.

Loading...

Mos i humb

Vaksina kundër koronavirusit, ja sa do të kushtojë ajo

Opoja.net

Gjykatat në Serbi vazhdojnë t’i ftojnë qytetarët kosovarë për vuajtje të dënimeve

Opoja.net

U zhduk para tre ditësh, gjendet 14-vjeçarja shqiptare, babai i saj tregon se ku kishte qenë vajza

Opoja.net

Trump: SHBA-ja po vëzhgon nga afër për ndërhyrjet e mundshme në zgjedhje

Opoja.net

Zbulohet shkaktari i shpërthimit të madh në Bejrut, që shkatërroi gjithçka

Opoja.net

Pasojat nga rikthimi i karantinës dhe kufizimeve tjera

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net