Opoja.net

Ambasadori britanik e uroi Kurtin për suksesin zgjedhor

Kosova
Ambasadori britanik e uroi Kurtin për suksesin zgjedhor

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka pritur sot në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abbott dhe Kryesuesin e Departamentit Politik në Ambasadën Britanike, Samuel Paice.

Në njoftimin e Lëvizjes Vetëvendosje thuhet se ambasadori Abbott e uroi Kurtin për suksesin zgjedhor.

“Ai tha se Mbretëria e Bashkuar do ta vazhdojë përkrahjen për Republikën e Kosovës”.

“Përveç luftimit te korrupsionit, nevojitet edhe përqendrimi i mëtejshëm edhe në krijimin e kushteve të reja për investime dhe mundësi për të rinjtë në vend”, thuhet në njoftim.

“Kurti e falënderoi ambasadorin Abbott për përkrahjen e deritanishme të Mbretërisë së Bashkuar dhe shprehu bindjen se me qeverinë e re bashkëpunimi mes dy vendeve tona vetëm sa do të thellohet”.

“Kryetari Kurti e njoftoi ambasadorin se prioritet i qeverisë së re do të jetë zvogëlimi i pushtetit për forcim të shtetit, drejtësia institucionale e ligjore dhe zhvillimi ekonomik e punësimi”.

“Sa i përket procesit zgjedhor, ai tha se nevojitet adresimi i parregullsive dhe shkeljeve që e përcollën atë në komunat me shumicë serbe si dhe fillimi i dialogut nga poshtë me serbët lokal që jetojnë në Kosovë”, njofton LVV. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

E dhimbshme: Koronavirusi i merr jetën edhe një mjeku kosovar

Opoja.net

Nga nesër do të ketë reduktime të ujit në Prishtinë

Opoja.net

Testi i Covid-19 mbetet kusht për kosovarët që duan të hyjnë në Mal të Zi

Opoja.net

Ambasada e SHBA-ve del kundër idesë për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti: Kjo është e tmerrshme

Opoja.net

Kërkohet që studentët të lirohen nga pagesa e semestrit

Opoja.net

Qeveria merr këtë vendim për fluturimet nga ANP “Adem Jashari”

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net