Opoja.net

Ankohet sektori privat për mospagesat nga pakoja emergjente, ua lë fajin deputetëve

Kosova
Ankohet sektori privat për mospagesat nga pakoja emergjente, ua lë fajin deputetëve

Sektori Privat ankohet për mospagesat nga pakoja emergjente, ua lë fajin deputetëve.

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës shpreh shqetësimin e saj lidhur me mospagesat nga pakoja emergjente COVID-19 për punëtorët, ndërsa mirëpret iniciativën e Qeverisë së Kosovës për tërheqjen e 10% të trustit pensional.

Përmes një komunikate për media kjo sindikatë vlerëson se punëtorët e sektorit privat po vazhdojnë të diskriminohen dhe për këtë përgjegjës i bën deputetët, të cilët thotë se duhet të ulen dhe të miratojnë rishkimin e buxhetit, në mënyrë që qeveria të kryejë obligimet e veta.

“Deputetët e Parlamentit të Kosovës janë komod sepse ata nuk çajnë kokën pse këta punëtorë çdo ditë presin në bankat e tyre mos po dalin mjetet e premtuara nga Qeveria, këta bëjnë hajgare me shpresat e punëtorëve, e nuk ulen dhe te miratojnë rishikimin e buxhetit që qeveria të kryej obligimet e veta”, thuhet në reagimin e tyre.

Ky është reagimi i plotë:

Punëtorët e këtij sektori diskriminohen në kushte normale, por edhe në kushte emergjente. Kush është përgjegjës dhe kush dha përgjegjësi për skandalin e keqpërdorimit dhe mospagesës së pakos emergjente, punëtorët e sektorit privat u diskriminuan vetëm ata. Deputetët e Parlamentit të Kosovës janë komodë sepse ata nuk çajnë kokën pse këta punëtorë çdo ditë presin në bankat e tyre mos po dalin mjetet e premtuara nga qeveria, këta bëjnë hajgare me shpresat e punëtorëve, e nuk ulen dhe te miratojnë rishikimin e buxhetit që qeveria të kryejë obligimet e veta.

Sindikata e mirëpret iniciativën e qeveris së Kosovës për tërheqjen e 10% të trustit pensional nga punëtorët por çka të tërheqim ne ku pronarët e kompanive në 50% të rasteve nuk ju kanë pagua fare punëtorëve trust, edhe ata që kanë pagua e kanë bërë në një masë simbolike, nuk thonë rastësisht i varfëri gjithë duhet te jetë i varfër, duke ju “falënderua” institucioneve tona.

Loading...

Mos i humb

Kosovari bën tatuazh premtimin e fillimit të pandemisë

Opoja.net

Situata me Covid-19 në Kosovë: Janë 750 shtretër të gatshëm, në plan që të shtohen edhe 100

Opoja.net

Behgjet Pacolli i uron shërim të shpejtë Avdullah Hotit

Opoja.net

Disa sëmurën rëndë e disa e kalojnë virusin pa simptoma, por pse ndodh kjo gjë?

Opoja.net

Kusari me akuza ndaj Hotit, thotë se në Dragash mund të ketë infektuar persona tjerë

Opoja.net

Këto janë komunat ku u konfirmuan rastet e reja me COVID-19

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net