Opoja.net

“Apple” dhe “Samsung”, telefonat më të rrezikshëm

Teknologji

“Iphone 7″ dhe Samusung Galaxy s8” përcjellin dyfishë më shumë rrezatim sesa që është e lejuar.

Telefonat e mençur më të njohur, duke përfshirë ‘Iphon 7” dhe “Samasung Galaxy s8” , lëshojnë më së shumti rrezatim sesa çdo paisje tjetër, madje përtej asaj se çka konsiderohet e sigurt nga rregullatorët amerikanë, zbulon një hetim i Chicago Tribune.

Telefonat përdorin rrezatimin radiofrekuencë (Rf) për të transmetuar sinjale, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.net.

Janë frekuencë më të ulëta sesa ato të njohura si kancerogjene, por pa marr parasysh sesa janë, ekspozimi i përditshëm ndaj tyre mund të jenë të dëmshme për njerëzit.

Hetimet kanë zbuluar se të gjithë telefonat kuptohet që janë të rrezikshëm dhe që transmetojnë këto rrezatime, mirëpo Iphone 7 dhe Galaxy s8 dhe disa modele tjera i tejkalojnë kufijtë.

Rrezatimi tek Iphone 7 ishte shumë më i lartë sesa që raportuan kompania dhe tani komisioni federal i komunikimit në Amerikë është duke e hetuar këtë problem.

Ekspozimi ndaj këtij rrezatimi, madje edhe nëse është me valë të vogla, kanë potencial të depërtojnë në lëkurë dhe të dëmtojnë ADN, të shkaktojë kancer dhe probleme tjera shëndetësore. Nga xhepi Iphone 7 ka lëshuar rrezatim midis dy dhe katër herë më shumë sesa lejojnë udhëzimet nga komisioni federal i komunikimit. /Lajmi.net/

Loading...

Mos i humb

Si të kuptoni nëse dikush ka hapur email-in që i keni dërguar

Opoja.net

Facebook do të paguaj për regjistrimin e bisedave tuaja

Opoja.net

Kosovarët kanë gati 1 milionë profile në Facebook, 680 mijë në Instagram

Opoja.net

Facebook sugjeron “rregulla të reja për internetin”

Opoja.net

Koronavirusi, Apple paralajmëron përdoruesit e saj

Opoja.net

YouTube festoi ditëlindjen e 15-të, platforma që ka sjellë revolucion

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net