Opoja.net

Armend Zemaj paralajmëron qytetarët e Kosovës: Do të veprojmë me forcën e ligjit!

Kosova
Armend Zemaj paralajmëron qytetarët e Kosovës: Do të veprojmë me forcën e ligjit!

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, thotë se do të veprojnë me forcën e ligjit për ata që nuk i respektojnë masat ndaj coronavirusit.

Ai thotë se çdo shkelje e rregullave nga kushdo qoftë që do të konsiderohet rrezikim i shëndetit dhe jetës së të tjerëve

Postimi i tij:

Do të veprojmë me forcën e ligjit!

Inspektorët sanitar të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës (AUVK) dhe Inspektorët Komunal do të veprojnë me forcën e ligjit kundër atyre që nuk respektojnë masat parandaluese dhe rregullat kundër Covid-19.

Rekomandimet parandaluese për Covid-19 të IKSHPK përfshijnë 22 masa të veçanta, që patjetër duhet të respektohen.

Pikërëndesë kryesore është se BARTJA E MASKAVE TË JETË OBLIGATIVE.

Masa të tjera të veçanta që parashihen janë edhe: distanca fizike, dezinfektimi, ajrosja e lokaleve, higjiena, dhe masa të tjera të detajuara për punonjësit, zyrat, institucionet dhe bizneset.

Inspektorët përkatës në terren çdo ditë do të zbatojnë Ligjin për Inspektoratin dhe Ligjin për parandalimin e sëmundjeve ngjitëse dhe do të merren masa përgjegjëse në rast të mos zbatimit eventual të rekomandimeve të Institutit Kombëtar.

Çdo shkelje e rregullave nga kushdo qoftë që do të konsiderohet rrezikim i shëndetit dhe jetës së të tjerëve.

Dhe do të merr përgjigjen ligjore.

Loading...

Mos i humb

Edhe dy të vdekur, shkon në 8 numri i viktimave vetëm të shtunën

Opoja.net

Fillon fushata e korrjeve, premtoohet dyfishim i subvencioneve për bujqësi

Opoja.net

Nga këto komuna janë të infektuarit e konfirmuar sonte, prinë Prishtina me 81 raste

Opoja.net

Paralajmërohet kolaps, rënie ekonomike deri në 11% nëse s’ndërhyhet

Opoja.net

178 rastet e reja me koronavirus janë nga këto komuna të Kosovës

Opoja.net

John Bolton: Shkëmbimi i territoreve nuk ishte ide e imja, e kërkuan liderët e Kosovës dhe Serbisë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net