Opoja.net

Astronautët nisen drejt orbitës nga toka amerikane

Teknologji
Astronautët nisen drejt orbitës nga toka amerikane

Raketa Falcon 9 e SpaceX ka ndezur motorët e saj dhe tani astronautët Bob Behnken dhe Doug Hurley janë duke fluturuar në atmosferën e sipërme.

Së shpejti pritet që përforcuesi i raketave i shkallës së parë të shkëputët dhe faza e dytës e raketës të ndezë motorin e saj, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

Me fazën e dytë do ta përshpejtojë kapsulën ku ndodhen Behnken dhe Hurley drejt orbitës.

Kujtojmë se ky mision është i pari në nëntë vjet që niset nga toka amerikane. Lansimi fillimisht ishte planifikuar të ndodhte më 27 maj, por u shty për shkak të motit.

Është po ashtu hera e parë që një anije kozmike private niset drejt hapësirës.

klankosova.tv

Loading...

Mos i humb

Brenda ditësh Ferrari rifillon prodhimin, pasi të gjithë punonjësit të jenë testuar për coronavirus

Linda Guraj

Krejt çka duhet të dini në lidhje me telefonin e fundit të Apple

Linda Guraj

Ky Range Rover Evoque mbushet me rrymë

Linda Guraj

Mbi 80 për qind të fitimit të Volkswagen-it tkurret nga COVID-19

Linda Guraj

Iphone do të shërbejë si çelës veture

Linda Guraj

Më lirë veҫ lodheni, tani me 1 mijë euro mund të bëheni me makinë të re

Linda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net