Opoja.net

BIK-u: Falja e Fitër Bajramit nuk do të bëhet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat familjare

Kosova
BIK-u: Falja e Fitër Bajramit nuk do të bëhet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat familjare

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike.

Në vendimin e BIK-ut thuhet se nuk do të organizohet as pritje në selinë e këtij institucioni fetar, e as në selitë e këshillave lokalë.

E myftiu i Kosovës Naim Tërnava, gjatë mesazhit të tij në xhumanë e fundit të muajit Ramazan, theksoi se muaj na privoi të gjithëve nga xhamitë tona për shkak të situatës pandemike, por që qëllimi i vetëm ishte ruajtja e shëndetit publik, derisa adhurimet ndaj Krijuesit secili ka mundur t’i kryej në shtëpitë e tyre.

“Myftiu foli poashtu për debatet e zhvilluara rreth çështjes së hapjes së xhamive, duke ritheksuar se Bashkësia Islame e Kosovës ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me institucionet shëndetësore, poashtu edhe me njohës të së drejtës së sheriatit.

Nga këto kontakte e takime u vlerësua se rreziku ekziston, andaj duhet të presim edhe një kohë për rihapjen e tyre, në mënyrë që të mos rrezikohen jetërat e shumë njerëzve”, thuhet në njoftim.

Myftiu Tërnava tha se me dispozitat e fesë Islame, jemi të obliguar që të respektojmë institucionet përgjegjëse, të respektojmë ekspertët dhe të ruajmë vetën e njëri-tjetrin.

“Në këto kushte tha myftiu, besimtarët janë të obliguar ta presin festën e Fiter Bajramit në shtëpitë e tyre bashkë me familjen, pa i lënë anash lutjet, ibadetet dhe festën duke respektuar masat e profesionalistëve”, thuhet më tej në njoftim.

Ai në fund uroj që Zoti ti ketë pranuar ibadetet e lutjet në muajin Ramazan, ta ruaj shëndetin, jetën dhe vendin tonë. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Parashikimi i motit për sot

Opoja.net

Disa nga masat që duhet respektuar në momentin që fillojnë udhëtimet me avion

Opoja.net

Në Prizren, ​54 raste aktive me coronavirus, 32 persona presin rezultatet gjatë ditës

Opoja.net

Raporti i UNDP: Qytetarët më së shumti të kënaqur me punën e Vjosa Osmanit, Albin Kurti në vendin e dytë

Opoja.net

Qytetarët, shumë të pakënaqur me drejtimin politik të vendit

Opoja.net

Banka Boterore: Për shkak të pandemisë deri në 150 mijë njerëz në Kosovë mund të bien në varfëri

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net