Opoja.net

Çmimi i naftës, rënie rekord pas izolimeve

Kosova
Çmimi i naftës, rënie rekord pas izolimeve

Çmimi i naftës shënoi një rënie rekord në pesë muajt e fundit të hënën, pas izolimeve të reja të vendosura në disa vende të botës për shkak të Covid-19.

Shumë ekonomi kanë forcuar kufizimet përfshirë Britaninë, Francën dhe Gjermaninë, ndërsa përballen me një shkallë të intensifikuar infektimesh.

Frika është se masat e reja të izolimit do të dëmtojnë më shumë rritjen ekonomike dhe kërkesa për naftë do të bjerë. Tregjet ndërkohë janë të shqetësuara edhe për ecurinë e zgjedhjeve në ShBA.

Në bursat aziatike, çmimi i naftës bruto, Brent, ra në 35.74 dollarë për fuçi, një nivel ky që nuk regjistrohej që nga maji i vonë.

Çmimi i naftës Brent është një tregues për çmimin e naftës në përgjithësi dhe është 45 për qind më i ulët krahasuar me fillimin e vitit.

Situata e lidhur me pandeminë ka rënduar shumë edhe mbi kompanitë e energjetikës me British Petroleum dhe Shell që kanë njoftuar reduktimin e mijëra vendeve të punës këtë vit.

The post Çmimi i naftës, rënie rekord pas izolimeve appeared first on FaktePlus.

Mblidhet Komisioni për Buxhet, tentimi i radhës për miratimin e Projektligjit për Rimëkëmbje

Opoja.net

Mbi 13 mijë raste aktive me koronavirus, paralajmërohen masa para festave të fundvitit

Opoja.net

Edhe të mërkurën ftohtë dhe me ngrica, temperaturat lëvizin nga -5°C deri në 5°C

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net