Deputetja e LDK-së e pranon se koalicioni qeverisës s’i ka 61 vota në Kuvend

Kosova
Deputetja e LDK-së e pranon se koalicioni qeverisës s’i ka 61 vota në Kuvend

Qeveria Hoti nuk i ka shumicën e votive në Kuvend.

Besa Gaxherri, deputete e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka pranuar se koalicioni qeverisës, LDK-AAK-Nisma, nuk i ka 61 vota në Kuvend.

Në Interaktiv të KTV-së, duke folur për dështimet që projektligji për rimëkëmbje ekonomike të kalojë në lexim të parë, Gaxherri ka thënë se aktualisht koalicioni e ka të vështirë të bëjë shumicën në Kuvend.

“Ky ligj është futur në disa seanca dhe s’ka mundur të kalojë. Duhet të pranojmë se koalicioni është i brishtë me numra prej 61 deputetësh që jo gjithmonë janë aty, duke u bazuar edhe në pandeminë pasi që ka pas deputetë të infektuar dhe problematika të tjera, por shkurt koalicioni e ka të vështirë në këtë kohë të ketë 61 vota. Është e vërtetë që opozita e ka bojkotuar votimin e që unë mendoj se s’duhet gjykuar, por jemi në situatë të jashtëzakonshme e të vështirë. Ky ligj prek të gjithë qytetarët e Kosovës, në radhë të parë bizneset për të cilat mendoj se edhe opozita është e interesuar”, ka thënë ajo duke kërkuar nga opozita “të mos e shfrytëzojë situatën e rënduar”.

“S’dua t’i gjykoj sepse ajo është puna e opozitës, por ne duhet t’i kemi 61 vota si mazhorancë. Nuk i kemi. Megjithatë në çdo legjislaturë është dashur që opozita të angazhohet e është fat i keq që një deputet mund të jetë në seancë e të mos marrë pjesë në votim. Kjo po na shkakton shumë problem”, ka shtuar ajo.

Më 3 qershor u formua Qeveria Hoti me minimum votash, 61.

Zemaj: Po shqyrtohet mbyllja e kufijve dhe kufizim i lëvizjes në zonat më të prekura me COVID-19

Opoja.net

Pandemia dëmtoi rëndë edhe Byronë Kosovare të Sigurimit

Kushtrim Guraj

Rritja e rasteve me COVID 19, mësimi në Kosovë po vazhdon në dy variante

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net