Opoja.net

Dizajnuesi i iPhone largohet nga Apple, njeriu që Steve Jobs e kishte quajtur “partner shpirtëror”

Teknologji
Dizajnuesi i iPhone largohet nga Apple, njeriu që Steve Jobs e kishte quajtur “partner shpirtëror”

Jony Ive, britaniku i cili për më shumë se dy dekada ndihmoi Apple të bëhet kompania më e vlefshme në botë, po largohet për të krijuar sipërmarrjen e tij.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Sir Jonathan, dizajneri i iMac, iPod dhe iPhone, lë më vonë këtë vit kompaninë për të filluar një firmë krijuese, LoveFrom, me Apple si klientin e saj të parë.

“Kjo duket vetëm si një kohë e natyrshme për të bërë këtë ndryshim”, ka thënë ai.

Shefi i Apple Tim Cook tha se “roli i tij në ringjalljen e Apple nuk mund të ekzagjerohet”.

Por largimi vjen në një kohë të ndryshimit të gjerë në gjigantin e teknologjisë, shkruan bbc.

Shefi i shitjes me pakicë Angela Ahrendts u largua në prill dhe investitorët kanë qenë të shqetësuar për rënien e shitjeve të iPhone.

Themeluesi i Apple, i ndjeri Steve Jobs, dikur tha për Sir Jonathan: “Po të kisha një partner shpirtëror në Apple, është Jony”. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Instagrami do t’ju ndalojë përdorimin personave të rinj në moshë

Opoja.net

Opsioni i Facebookut për raportimin e fatkeqësive natyrore zgjerohet edhe në WhatsApp

Opoja.net

Largoni të gjitha kabllot e padëshirueshëm, që zënë hapësirë dhe nuk duken mirë

Opoja.net

BE kontrollon përdorimin e të dhënave personale nga google dhe facebook

Opoja.net

Këshilla: Mos i lini në veturë këto gjëra gjatë dimrit

Opoja.net

Sot 25 vjet më parë doli Sony Playstation i parë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net