Opoja.net

Dy amerikanë akuzohen se ndihmuan ish-shefin e Nissanit për t’u larguar nga Japonia

Amerikanët Michael Taylor dhe djali i tij Peter mund të përballen me burg deri në tre vjet pasi prokurorët e Tokios i akuzuan të hënën për ndihmën e paligjshme për ish-shefin e Nissanit, Carlos Ghosn, të largohej nga Japonia më shumë se një vit më parë.

Ekstraduar nga autoritetet amerikane këtë muaj, veterani i Forcave Speciale të Ushtrisë Amerikane dhe djali i tij janë arrestuar në të njëjtin burg në kryeqytetin japonez ku Ghosni u mbajt.

Në një deklaratë, zyra e prokurorëve të Tokios ka thënë se dy personat e arrestuar me vetëdije ndihmuan Ghosnin të shmangte ndëshkimin dhe të arratisej në Liban duke e fshehur atë në bagazhet e transportuara në bordin e një avioni privat që u nis nga aeroporti perëndimor i Japonisë Kansai në dhjetor të vitit 2019.

Prokurorët nuk treguan se kur do të fillojë gjyqi. Shkalla e dënimit të Japonisë është 99 për qind.

Ghosn ndërkohë mbetet i arratisur në vendlindje, Liban, i cili nuk ka asnjë traktat ekstradimi me Japoninë.

Ligji japonez nuk lejon që të dyshuarit të kenë avokatët e tyre të pranishëm gjatë marrjes në pyetje nga prokurorët. Pasi të akuzohen, të pandehurit shpesh refuzohen me kusht nga gjykatat para gjyqit.

Avokatët e Taylors kishin zhvilluar një betejë disa mujore për t’i mbajtur ata të mos dërgoheshin në Japoni, duke argumentuar se ata nuk mund të ndiqen penalisht pasi dhanë ndihmë për një person që akuzohet me kusht./Gazeta Sinjali/

Si të organizoni siç duhet desktopin tuaj

Opoja.net

Shikoni këto koleksione të bukura të sfondit të Windows 11

Merlinda Guraj

Ushtria amerikane kërkon një armë që ‘vret’ dronët

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net