Opoja.net

Dy shenjat që tregojnë se trupi juaj ka mungesë të hekurit

Shëndeti

Mungesa e hekurit mund të shndërrohet në anemi.

Në jetën e përditshme ne mund të kem nivele të ulëta të hekurit përmes shumë mënyrave, prandaj është vitale ta dimë si ta parandalojmë dhe trajtojmë këtë, transmeton Telegrafi.

Mungesa e hekurit është kur trupi nuk ka mjaftueshëm hekur, i cili është përgjegjës për prodhimin e hemoglobinës – proteinë në qelizat e kuqe të gjakut e cila i lejon ato ta bartin oksigjenin përgjatë trupit.

Mungesa e hemoglobinës i shkakton muskujt dhe indet të mos punojnë në mënyrë efikase, e pastaj kjo rezulton në anemi.

Lodhja e pazakontë

Lodhja është simptomë shumë e zakonshme e mungesës së hekurit. Kjo për shkak se mungesa e hemoglobinës kontribuon që të ketë më pak oksigjen në muskuj dhe inde, e kështu shfaqet lodhja.

Lëkura e zverdhur

Hemoglobina në qelizat tona të kuqe të gjakut është ajo çfarë i dhuron lëkurës ngjyrë të shëndetshme.

Për shkak të mungesës së hekurit, trupi nuk mund të prodhojë mjaftueshëm hemoglobinë për qelizat e kuqe të gjakut për të kontribuar në pjesën tjetër të trupit, e kjo pastaj shpie në zverdhje të lëkurës. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Ja çfarë duhet t’i shtoni shampos nëse keni flokë të yndyrshme

Opoja.net

Si ndikon djathi tek niveli i sheqerit në gjak? Ja sasia që duhet të konsumoni

Opoja.net

Përfitimet e fasuleve

Opoja.net

Jeni të sigurt që po zgjidhni qumështin e duhur? Lexoni cili bën për ju

Opoja.net

Këto lloje lulesh mund ti hani, ja efektet që kanë…

Opoja.net

Ushqimet që duhet t’i hani për të shtuar peshë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net