Opoja.net

Edhe Austria merr një vendim që vështirëson ardhjen e mërgimtarëve në Kosovë

Kosova
Edhe Austria merr një vendim që vështirëson ardhjen e mërgimtarëve në Kosovë

Ambasada e Republikës së Kosovës në Vjenë ka marrë vendim lidhur me hyrje-daljet në Republikën e Austrisë dhe Republikën e Kosovës.

Qeveria e Republikës së Austrisë me datë 1 korrik 2020 gjatë një konference për media ka marrë vendim si vijon:

Austria zyrtarisht ka paralajmëruar dhe rekomanduar shtetasit e saj që të mos udhëtojnë në shtetet e Ballkanit Perendimor duke u bazuar në rritjen e numrit të infektuarve me COVID-19.

Hyrja në shtetin e Austrisë nga shteti i Republikës së Kosovës mund të ndodhë vetëm me anë të dëshmisë së testit jo më i vjetër se 4 ditë që rezulton të jetë negativ nga COVID-19 ose me deklarim për vetizolim 14 ditë.

Hyrja në Republikën e Austrisë vlenë vetëm për personat që kanë vendbanim/lejeqëndrim në Austri.

Kalimi Transit nëpërmjet Austrisë është i mundur vetëm nëse nuk ndalohet në territorin e Republikës së Austrisë.

Hyrja në Republikën e Kosovës:

Aktualisht rregullorja për hyrje në Republikën e Kosovës rekomandon, që çdo qytetar të ketë dëshminë që rezulton negativ nga COVID -19, por kjo dëshmi nuk është e obliguar.

Loading...

Mos i humb

Kosovari bën tatuazh premtimin e fillimit të pandemisë

Opoja.net

Situata me Covid-19 në Kosovë: Janë 750 shtretër të gatshëm, në plan që të shtohen edhe 100

Opoja.net

Behgjet Pacolli i uron shërim të shpejtë Avdullah Hotit

Opoja.net

Disa sëmurën rëndë e disa e kalojnë virusin pa simptoma, por pse ndodh kjo gjë?

Opoja.net

Kusari me akuza ndaj Hotit, thotë se në Dragash mund të ketë infektuar persona tjerë

Opoja.net

Këto janë komunat ku u konfirmuan rastet e reja me COVID-19

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net