Opoja.net

Facebook konfirmon se po ndërton një satelit interneti

Teknologji

Rrjeti social po punon në një projekt të ri satelitor që do të sigurojë lidhjet e internetit me brez të gjerë (broadband) për “zonat e pambuluara dhe pa internet”, thuhet sipas dokumenteve të FCC të zbuluara nga Wired.

Dokumentet, të prodhuara nga një kërkesë për Lirinë e Informacionit, detajizojnë disa shkëmbime emailesh midis zyrtarëve të FCC dhe përfaqësuesve të Facebook nga 2016 dhe 2018. Në mesazhet e vitit 2018, përfaqësuesit e Facebook-ut i referohen një “aplikacioni të vogël eksperimental satelitor për satelitin Athena”.

Më parë këtë vit, thashethemet filluan të qarkullojnë se kompania ishte duke punuar në një tjetër projekt satelitor. IEEE zbuloi skedarët e FCC duke iu referuar satelitit Athena, i cili dukej të raportonte përsëri në Facebook. Tani e dimë me siguri se Facebook është prapa tij, pasi kompania konfirmoi projektin Athena për Wired, megjithëse nuk elaboronte plane specifike për satelitin.

Rrjeti social ka bërë investime të mëdha në sjelljen e lidhjes së internetit në vende ku njerëzit nuk kanë qasje në lidhjet broadband. Kompania më parë ka testuar një drone me tela të quajtur Acquila, një projekt që u shua më parë këtë vit.

Përveç mundësimit të misionit të vetëshpallur të Facebook për të “lidhur botën”, sjellja e pjesëve të largëta të globit në internet është një pjesë strategjike e biznesit të Facebook. Me më shumë se 2 miliardë përdorues, kompania do të duhet të gjejë mënyra inovative për të arritur audiencat e reja nëse dëshiron të vazhdojë të rritet.

Loading...

Mos i humb

Zbulohet arsyeja pse iPhone 12 mund të jetë më i shtrenjtë

Linda Guraj

Brenda ditësh Ferrari rifillon prodhimin, pasi të gjithë punonjësit të jenë testuar për coronavirus

Linda Guraj

Krejt çka duhet të dini në lidhje me telefonin e fundit të Apple

Linda Guraj

Ky Range Rover Evoque mbushet me rrymë

Linda Guraj

Mbi 80 për qind të fitimit të Volkswagen-it tkurret nga COVID-19

Linda Guraj

Iphone do të shërbejë si çelës veture

Linda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net