Opoja.net

Fëmijët nga mbarë bota u takuan me krerët e Turqisë

Rajoni
Fëmijët nga mbarë bota u takuan me krerët e Turqisë

Fëmijë nga e gjithë bota patën rastin që sot të takohen me politikanët kryesorë turq, në prag të Ditës së Fëmijëve, e cila festohet në Turqi më 23 prill.

“Çdo vit ne ftojmë fëmijët për të festuar 23 prillin, i cili shënon themelet e parlamentit modern turk”, ka thënë Mustafa Kemal Ataturk në vitin 1920, kur u mor vendimi që ajo ditë të jetë e dedikuar për fëmijët për t’u theksuar roli i tyre kur bëhet fjalë për të ardhmen Turqisë.

Fëmijë nga 21 vende, duke përfshirë Shqipërinë, Gjeorgjinë, Maqedoninë, Ukrainën, Azerbajxhanin, Bangladeshin, Afganistanin, Irakun, Serbinë, Bosnjë e Hercegovinën, në Pallatin Çankaja u përshëndetën nga deputeti Ismail Kahraman dhe kryeministri turk Ahmet Davutoglu.

Loading...

Mos i humb

Çfarë zbuluan autopsitë që iu bënë viktimave të COVID-19?

Opoja.net

Mohimi i gjenocidit në Srebrenicë

Opoja.net

Paralajmërohet për një ‘pneumoni të panjohur’ në Kazakistan, që është më vdekjeprurëse sesa coronavirusi

Opoja.net

“Periudhë sfiduese” në SHBA: Rekord i ri rastesh me koronavirus

Opoja.net

Lajmi i fundit: Tre banesa përfshihen nga zjarri

Opoja.net

Çfarë dihet për protestat në Serbi?

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net