Opoja.net

Festa e Bajramit në botë: Festa të mbyllura, haxhillëk me distancë në Arabi

Rajoni
Festa e Bajramit në botë: Festa të mbyllura, haxhillëk me distancë në Arabi

Grupe të vogla të pelegrinëve kanë kryer ritet e fundit të haxhillëkut në Mekë, teksa myslimanët kanë shënuar festën e Bajramit të Vogël.

Sivjet, festat e Bajramit janë ndikuar rëndë nga pandemia e koronavirusit, që ka pamundësuar kryerjen e riteve të zakonshme. Kjo pandemi ka shtyrë shumë familje buzë varfërisë, teksa tradita fetare e blerjes së kurbanit ka qenë e pamundur për shumicën e tyre, raporton KOHA.

Nga pandemia është goditur edhe haxhillëku. Vitin e kaluar morën pjesë 2.5 milionë pelegrinë, por sivjet vetëm 1 mijë persona, banorë të Arabisë Saudite, janë lejuar të marrin pjesë në haxhillëk. Ministria e Shëndetësisë në shtetin saudit ka njoftuar se asnjë rast nuk është regjistruar te pelegrinët e sivjetmë.

Ndërkaq, në vendet me shumicë myslimane, falja e Bajramit të Vogël nëpër xhami ishte anuluar për shkak të rrezikut të përhapjes së pandemisë. Liderët kanë bërë thirrje për paqe, teksa kanë lutur besimtarët që traditën e Bajramit ta mbajnë vetëm me familjarët e ngushtë.

Loading...

Mos i humb

Vaksina kundër koronavirusit, ja sa do të kushtojë ajo

Opoja.net

Gjykatat në Serbi vazhdojnë t’i ftojnë qytetarët kosovarë për vuajtje të dënimeve

Opoja.net

U zhduk para tre ditësh, gjendet 14-vjeçarja shqiptare, babai i saj tregon se ku kishte qenë vajza

Opoja.net

Trump: SHBA-ja po vëzhgon nga afër për ndërhyrjet e mundshme në zgjedhje

Opoja.net

Zbulohet shkaktari i shpërthimit të madh në Bejrut, që shkatërroi gjithçka

Opoja.net

Pasojat nga rikthimi i karantinës dhe kufizimeve tjera

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net