Opoja.net

FIFA shkelm Zvicrës, kosovarët mund të luajnë për Kosovën

Sport
FIFA shkelm Zvicrës, kosovarët mund të luajnë për Kosovën

FIFA ka lënë të hapur mundësinë që lojtarët kosovarë të Zvicrës t’i bashkohen Kosovës.

Në komunikimin elektronik të zyrtarëve të saj me gazetarët e “Blick”, ata kanë shpjeguar se në rast kërkese të emrave si Xherdan Shaqiri e Granit Xhaka, ajo do të merrej në shqyrtim nga Komisioni i Statusit të Lojtarit, me mundësi reale për t’u pranuar.

Por, sipas presidentit të Federatës Zvicerane, Peter Gillieron, do të jetë e pamundur që lojtarë të cilët kanë luajtur në ndeshje zyrtare, të ndryshojnë kombëtaren.

 “Ne e marrim thuajse të mirëqenë se asnjë lojtar me nënshtetësi të dyfishtë kosovare dhe zvicerane që ka luajtur në një kompeticion zyrtar nuk mund të ndërrojë kombëtaren”, u shpreh Peter Gillieron.

Megjithatë, sipas “Blick”, një precedent i rrezikshëm mund të krijohet shumë shpejt nga kërkesa e një lojtari që ka veshur fanellën e Shqipërisë, i cili do të synojë t’i bashkohet kombëtares së Kosovës.

© Opoja.net

Vdes legjenda e futbollit Diego Armando Maradona

Kushtrim Guraj

Fjalimi motivues i Majlinda Kelemendit: Krejt cka kam, i arrita vetë 

Kushtrim Guraj

Neymar kthehet me gol te PSG

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net