Opoja.net

Filloni të pini çaj të zi çdo ditë dhe do t’i vëreni këto ndryshime

Shëndeti
Filloni të pini çaj të zi çdo ditë dhe do t’i vëreni këto ndryshime

Në bazë të një studimi të fundit amerikan, është vërtetuar se vetëm disa gota çaj në ditë ulin për 31% rrezikun e kancerit të vezoreve.

Hulumtuesit analizuan dietat e më shumë se 170.000 grave të moshës 25 deri 55 vjeç, për më shumë se tri dekada. Pas analizimit të pyetësorëve, ka rezultuar që gratë, të cilat konsumojnë sasi të larta të ushqimeve që përmbajnë flavonoide, që janë antioksidantë që gjenden në çajra, agrume, fruta dhe lëngje, kishin më pak gjasa për t’u prekur nga kanceri i vezoreve.

Veçanërisht, hulumtuesit zbuluan se çaji i zi është mbrojtës ndaj këtij lloji të kancerit tek femrat. Por përfitimet potenciale të çajit të zi nuk ndalen me uljen e rrezikut të kancerit të vezores. Më poshtë do t’i paraqesim tri gjërat më të habitshme, që mund t’i bëj ky lloj çaji:

Ulë tensionin e gjakut– një analizë e re, e bërë me një numër të madh të pjesëmarrësve, ka vërtetuar se njerëzit që pinë çaj të gjelbër apo të zi çdo ditë për 12 javë më radhë, e kishin presionin me të ulët të gjakut, në krahasim me ata që nuk e konsumojnë këtë çaj.

Ulë rrezikun e kancerit të pankreasit– një studim tjetër ka vërtetuar edhe ndikimin e çajit të zi në uljen e rrezikut për kancer të pankreasit.

Zvogëlon stresin– çaji i zi dhe ai i gjelbër ndihmojnë shumë edhe për t’u qetësuar. Këta dy lloje të çajit zvogëlojnë dukshëm stresit dhe ankthin. /Express

Loading...

Mos i humb

Zbulim i ri: Versioni i ri i Covid-19 përhapet shpejt, por nuk është i rëndë

Kushtrim Guraj

Krejt çfarë dihet për virusin e gripit të derrave në Kinë, që i ka shqetësuar njerëzit – por edhe shkencëtarët

Kushtrim Guraj

“Më 21 qershor ndodh fundi i botës”-ky është parashikimi i frikshëm i shkencëtarit italian

Kushtrim Guraj

Lajm i mirë: Zbulohet substanca që e ul vdekshmërinë e pacientëve me koronavirus

Kushtrim Guraj

Studimi i ri: Nga simptomat e para e deri në vdekje në vetëm 11 ditë

Kushtrim Guraj

Foshnjës 13-ditëshe ia merr jetën koronavirusi

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net