Opoja.net

Google Maps lehtëson edhe më shumë përdorimin e hartave

Teknologji

Nganjëherë orientimi në Google Maps, mund të jetë i komplikuar dhe kthimi për në shtëpi të jetë një aventurë e pakëndshme.

Mirëpo, inxhinierët pas këtyre hartave, punojnë gjatë tërë kohës, për ta lehtësuar edhe më shumë përdorimin dhe të japin rezultate sa më të mira në orientim, transmeton Telegrafi.

Krahas rrugëve dhe autostradave, tani ofrohen edhe njoftime për ndarjen e përbashkët të udhëtimit me dikë, si shërbimi Uber apo Lyft. Shfrytëzuesve, iu ofrohen edhe mundësit e kalimeve transite, si dhe bëhet e ditur se në cilat rrugë ka më shumë trafik.

“Mixed Modes” është opsioni më i ri për Android dhe iOS, për udhëtime të kombinuara, me veturë dhe biçikletë. Ky opsion tregon për shtigjet e çiklizmit, si dhe rrugët dytësore, në të cilat mund të kalohet me lehtësi me biçikletë.

Brenda disa javësh, Google Maps do ta lansojë këtë format të ri, në 30 shtete të ndryshme, në mesin e të cilave edhe në Shqipëri. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Si të kuptoni nëse dikush ka hapur email-in që i keni dërguar

Opoja.net

Facebook do të paguaj për regjistrimin e bisedave tuaja

Opoja.net

Kosovarët kanë gati 1 milionë profile në Facebook, 680 mijë në Instagram

Opoja.net

Facebook sugjeron “rregulla të reja për internetin”

Opoja.net

Koronavirusi, Apple paralajmëron përdoruesit e saj

Opoja.net

YouTube festoi ditëlindjen e 15-të, platforma që ka sjellë revolucion

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net