Opoja.net

Hakerat po ‘përdorin’ koronavirusin, ekspertët: Ja pse duhet të keni kujdes me email-et

Teknologji
Hakerat po ‘përdorin’ koronavirusin, ekspertët: Ja pse duhet të keni kujdes me email-et

Kriminelët kibernetikë janë duke përdorur frikën e njerëzve ndaj koronavirusit për të fituar disa para më shumë.

Sipas raportimeve, hakerat po përpiqen që të mashtrojnë njerëzit me linqe të dyshimta me qëllim që të futen në kompjuterat e tyre dhe të vjedhin informacion personal.

Kërkuesit që merren me sigurinë në rrjet kanë identifikuar një numër fushatash ku hakerat shtiren sikur janë organizata shëndeti për të futur në kurth viktima të mundshme.

Tashmë përdoruesit janë udhëzuar nga ekspertët që të mos klikojnë në asnjë link që mund të duket si i dyshimtë. Në vend të kësaj, ata sygjerojnë që të klikoni vetëm faqe zyrtare.

Hakerat deri më tani janë hequr si zyrtarë nga grupe të shëndetësisë si Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve dhe Organizata Botërore e shëndetësisë.

Koronavirusi ka infektuar më shumë se 100,000 njerëz nga e gjithë bota ndërsa rastet shtohen dita ditës.

Loading...

Mos i humb

“Zoomi” kërkon falje për problemet pas mbingarkesës

Opoja.net

Facebooku lanson aplikacionin Messenger për desktop

Opoja.net

Skype lehtëson thirrjet, funksionon pa e instaluar aplikacionin

Opoja.net

Facebook dhuron maska mbrojtëse kundër koronavirusit

Opoja.net

Zgjerohet App Store – Apple e inkuadron edhe Kosovën

Opoja.net

Coronavirusi: A duhet ta pastrojmë telefonin shpesh?

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net