Opoja.net

Hapet Konsullata e përgjithshme e Kosovës në Hamburg

Kosova
Hapet Konsullata e përgjithshme e Kosovës në Hamburg

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka njoftuar se mbrëmë në Hamburg kanë përuruar Konsullatën e Përgjithshme të Kosovës me qëllim forcimin e marrëdhënieve të Kosovës me Gjermaninë, ofrimin e shërbimeve më të mira dhe efektive konsullore për diasporën tonë që jeton në zonën përreth Hamburgut dhe Gjermanisë veriore dhe të promovojmë marrëdhënie ekonomike dhe tregtare.

Sipas Pacollit, kjo është për pak ditë Konsullata e Përgjithshme e dytë pas Dusseldorfit që hapim në Gjermani si pjesë e zgjerimit të rrjetit diplomatik dhe konsullor të Kosovës në Gjermani që të jenë më afër diasporës sonë.

“Tani Kosova përfaqësohet përmes Ambasadës së saj në Berlin dhe Konsullatave të Përgjithshme në Hamburg, Dusseldorf, Stuttgart, Munchen dhe Frankfurt në të gjitha cepat e Gjermanisë dhe me afër qytetarëve tanë që jetojnë në Gjermani”, ka thënë ai.

Loading...

Mos i humb

Qytetarët nga Kosova që udhëtojnë drejt Zvicrës do të vetizolohen 10 ditë

Opoja.net

Ankohet sektori privat për mospagesat nga pakoja emergjente, ua lë fajin deputetëve

Opoja.net

Sot shkoi në 36, por mësoni sa do të jenë temperaturat nesër e pasnesër

Opoja.net

Vendimi i Qeverisë Hoti për ekspertët e dialogut, nuk po u pëlqen ekspertëve të huaj

Opoja.net

Ministria e Financave po e shqyron mënyra e tërheqjes të 10% të mjeteve nga Trusti Pensional.

Opoja.net

Prangoset kosovari në Zvicër, kjo është arsyeja

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net