Opoja.net
Meka Mish

Haradinaj: Edhe gjermanët më kërkuan ta heq taksën

Pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, kryeministri Ramush Haradinaj, ka mbajtur konferencë për media.

Gjatë kësaj konference kryeministri Haradinaj ka folur edhe për takimin e djeshëm me dy këshilltarët kryesorë të kancelares Angela Merkel, Jan Hecker dhe Matthias Luttenberg.

“Takimi me z.Hecker dhe Luttenberg është vazhdim sepse ne kemi komunikim intensiv me Berlinin dhe kemi marrëdhënie të qëndrueshme me ambasadorin gjerman në Kosovë”, ka thënë Haradinaj.

Ai ka shtuar se porosia e këshilltarëve të kancelares Merkel, ishte heqja e taksës dhe vazhdimi i dialogut.

“Ne kemi vizita të vazhdueshme, pozicioni është i qartë. Dialogu duhet të vazhdojë, taksa është pengesë, hiqeni taksën”, është shprehur Haradinaj.

Tutje ai ka thënë se s’mund t’i bëhet presion sepse nuk është koha e mesjetës.

“Nuk është mesjeta që punët të kryhen me kërcënime e presione. Nëse Bashkësia ndërkombëtare nuk po mundet me e bindë Serbinë për dialog, atëherë po i bën presion viktimës, pra Kosovës. Mendoj që të gjithë duhet ta kuptojnë që është bërë boll duke e shkel viktimën”, ka thënë Haradinaj. /Telegrafi

Gjiganti

Mos i humb

Rreth gjashtë muaj nga vendosja e taksës – eksporti i produkteve serbe në Kosovë ka rënë prej 98.2 për qind

Opoja.net

109-vjeçarja nga Zhuri që agjëron qe gati një shekull (Video)

Opoja.net

‘Festa e Abetares’ mbledh trevat shqiptare në Prizren, premtohet unifikim i sistemit të arsimit

Opoja.net

Hajriz Meleqi për Garën e Diturisë: ”T’rrova, m’rrove, brisku i berberit”

Fari Kolloni

Ariu i Prizrenit shkakton sërish dëme, ia mbyt tetë dele një banori të fshatit Pousk në Prizren

Opoja.net

20 vjet nga zhdukja, kujtohet Ukshin Hoti

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net