Opoja.net

ICMP premton mbështetje për zbardhjen e fatit të pagjeturve

Kosova

Kosova ka akredituar sot Komitetin Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur, përmes një marrëveshjeje për zbardhjen e fatit të personave të pagjetur.

Kështu u bë e ditur me rastin e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Qeverisë të Kosovës dhe kësaj organizate.

Kryeministri Ramush Haradinaj tha se me këtë marrëveshje të dyja palët marrin obligime për zbardhjen e fatit të të pagjeturve.

“Kosova i ka dhënë akreditim organizatës në Kosovë. Më herët ua dhamë akreditimin. Sot nënshkruam një marrëveshje bashkëpunimi, ku kemi marrë barrën për zbardhjen për fatin e të pagjeturve. Kjo është peshë edhe e procesit të Berlinit dhe më tutje”, tha ai.

Ndërsa, drejtoresha e Përgjithshme e Komitetit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur (ICMP), Ketrin Bomberger, tha se janë të interesuar dhe se do të përkushtohen ta ndihmojnë Kosovën në zbardhjen e fatit të të pagjeturve.

Ndryshe, edhe 21 vjet pas përfundimit të luftës në Kosovë ende nuk dihet për fatin e mbi 1600 personave.

Loading...

Mos i humb

12 fëmijë të lindur në 2008-en, vit kur lindi Kosova, pjesëmarrës në Kuvendin e Kosovës

Opoja.net

Pas 35 vite punë në Zvicër, mërgimtari kthehet në vendlindje për të investuar (Video)

Opoja.net

Rrënqethëse, ish-ushtari tregon çka u kishte thënë Adem Jashari mëngjesin e 5 Marsit

Opoja.net

Prizren: Godet tri shtylla dhe rrokulliset, tre persona të lënduar në vetaksident

Opoja.net

“Leni UÇK-në rehat, ajo i takon vetëm popullit”

Opoja.net

Pacientët nuk e pëlqejnë ushqimin në QKUK

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net